Dornier


Už mnoho let toužím po hydroplánu. Po zkušenostech se stavbou motoráčku Thrush z voděodolné pěny VectorBoard (VB) jsem se odhodlal k pokusu i na poli obojživelníků.


Předlohou mi je Zeppelin Lindau CS.1, který zkonstruoval Claude Dornier. Jak jsem již psal, VectorBoard se velmi obtížně brousí (vždy to zkusím a po chvíli se spokojím s nožem okousanou hranou), takže hranaté tvary jsou výhodou. Maketářské ani polomaketářské ambice nemám, model bude z velkého vzoru pouze vycházet. Pro přizpůsobení vodnímu prostředí jsem vycházel z článku z FMT04/2017 „Jak začít s hydroplány“. Autor doporučuje použít pro hydroplány pěnu, neboť balzová konstrukce snadno nasákne, a uvádí základní geometrické vztahy mezi plováky a trupem.


Začal jsem minulý pátek vyříznutím zesílení bočnic z hodně tvrdé balzy 1 (alespoň na něco se hodí 🙂 ).


Bočnice z VB 4 mm.


Lepení bočnic trupu…


… a bočnic plováků.


Přepážky pro zakotvení vzpěr jsou sendvičové, z jádra z VB 4 …


… a dvou vrstev z balzy 1 (jedna má léta podélně, druhá napříč).


Vzpěry jsou z bambusových „špízových špejlí“.


Drážky ve VB jsem udělal 3 mm široké, ale po nasunutí špejle se materiál deformoval na jedné straně (tam, kde bylo méně materiálu) více, takže vzpěry byly více skloněné, než by bylo žádoucí. Příště budu muset přesný sklon drážky vyzkoušet na vzorku, či dvou. Poradil jsem si opatrným „odvrtáním“ materiálu.


„Koza“ 🙂 .


Pohled uspokojivý …


… pohled děsivý 🙂 . Do této fáze jsem se dostal někdy v neděli v poledne.


Dna a vršky plováků a obdobně jsem doplnil i trup. Stavba jde rychle, ale ty „ohlodané“ hrany jsou fakt ošklivé, i když na letové vlastnosti to snad nebude mít vliv.


Slepá ulička. Na plánek jsem si nakreslil starý motor velikosti 2822…


… ale motor s unášečem, vrtulí a regulátorem váží 70 g 🙁 . To ne, to je moc, vždyť pohonná jednotka včetně baterie v Drozdovi má 65 g.


Když už jsem pohon v modelu měl, tak jsem si „zavrčel“ 🙂 . O pohonu budu ještě přemýšlet, ale asi skončím zase u jednotky z Drozda.

Pokračování příště.

Honza
25.11.2021

Komentáře: 2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přidejte obrázek (JPEG only)