Optimální předloha pro FC

Když jsem v Modeláři před mnoha a mnoha lety, v rubrice Poznáváme leteckou techniky, poprvé spatřil výkres polského práškovacího letadla PZL-106 Kruk, otřásl jsem se odporem – něco tak ošklivého jsem do té doby nespatřil (ale bylo mi teprve 12 🙂 ). Nicméně, od té doby jsem se na zemědělská letadla díval trochu spatra. Prozření mi trvalo dlouho, ale lépe pozdě než nikdy, ne? Při procházení plánků na Outerzone a hledání vhodné předlohy pro Fun Challenge mne zaujaly modely práškovacích letadel, ostatně nic vhodnějšího pro průlety brankou a krátké starty a přistání asi není. Na internetu jsem si rychle „doplnil vzdělání“ a žasnu. A protože se s úžasu člověk nejlépe vypíše, předkládám ctěnému čtenářstvu následující článek věnovaný zemědělským letadlům.
Číst →

Simulátor DC-9


Dostal jsem k svátku (už v červnu) poukaz na hodinový let v DC-9. Až po otevření odkazu dc-9.eu jsem zjistil, že 20 minut pěšky od domova, ve Vratislavicích, se nachází simulátor dopravního letadla DC-9. A po prostudování podrobností mi málem upadla čelist – pilotní kabina je zcela původní, s analogovými přístroji! To znamená, že signály z počítače se musí převést na takový proud, napětí, frekvenci, aby je „budíky“ dokázaly přečíst.
Číst →

Muzeum polského letectví v Krakově


Když je někde letecké muzeum, musím tam 🙂 . Muzeum Lotnictwa Polskiego v Krakově je velmi snadno dostupné v 15 minutách tramvají z centra a návštěva opravdu stojí za to, některá letadla nikde jinde neuvidíte, protože se prostě zachovala pouze v jediném exempláři.
Číst →