Měření Slite


Ještě tu mám jeden kraťoučký „restík“ týkající se ERES. Na „ostrém“ pohonu jsem ustřihl červené JST konektory a nahradil je MP Jet 1.8 mm. Nehřejí se 🙂 . Po soutěži v Podhořanech jsem měl ještě tři dny dovolené, a protože bylo ráno bezvětří, změřil jsem i klesavost Slite.
Číst →

Drozd (Ayres Thrush)


Musím se podělit o radost – mám své vlastní práškovací letadlo 🙂 . Zalétával jsem dnes na školních tenisových kurtech a letový projev mi po debaklu v Manušicích ohromně zvedl náladu. O modelu napíši později samostatný článek, teď si jen potřebuji „ulevit“.
Číst →

Motor XM2227EG-23 a ERES


Část obsahu tohoto článku byla již publikována ve Zpravodaji Ivana Hořejšího ze dne 27. listopadu 2020.

Motor Dualsky XM2225EG-23 mi poslal Ivan k vyzkoušení. Jak vyplývá z označení, má motor průměr 22 mm, délku 25 mm a je určený speciálně pro elektrovětroně (Electro-Glider). Číslo za pomlčkou označuje počet závitů, stravitelnější bude asi konstanta motoru – 1600 otáček na volt. To je poměrně hodně, ale velkého výkonu se u malých motorů dá dosáhnout jedině otáčkami. Posuvným měřítkem jsem naměřil následující rozměry: průměr 22.4 mm, délka 24.2 mm (bez stavěcího kroužku), délka magnetů asi 10 mm, hřídel 3 mm, upevňovací otvory M2.5 na rozteči 16 mm. Motor váží 32 g. Zvláštností je integrovaný odstředivý ventilátor. Součástí dodávky bylo i varování, že motor žere jako velký, s vrtulí 8×4 asi 15 A z tříčlánku Lipol.
Číst →

History and Memory – 3. díl


Tuto závěrečnou část vzpomínek na svou modelářskou historii rozdělím do dvou kapitol. V první se budu věnovat „minimaketám“, ve druhé potom svým začátkům a volnému letu, který jsem provozoval dlouho, ale nedokumentovaně (což, jak už jsem uvedl, může být výhoda) 😉 .
Číst →