Mikrosoutěžička ERES Hrušovany – 14. 11. 2021


V první mikrosoutěžičce jsme létali 3, ve druhé 4, ve třetí už 7.5 🙂 , paráda! Nádhernému hrušovanskému letišti se jen těžko odolává 🙂 .


Mikrosoutěžička se, mimo jiné, vyznačuje samoměřením – letový čas si modelář měří sám, k nastavení stopek je třeba znát svůj vysílač.


Vysílač Jenda zvládl hravě, tak se mohl věnovat focení. Má stejný foťák jako já, ale co se ovládání týká, utekl mi o parník (dávám si závazek vyhrabat návod 🙂 ).


Vánoce za rohem – byly rohlíčky, mňam. Také většina fotek v tomto článku je od Hedviky.


Přírůstek „2“ v počtu startujících tak tvořili „Kulíšci“…


… zejména Ivo mě nepřestával udivovat tím, jak mu model nechtěl dolů, i když pro nás nikde nic nebylo 🙂 .


Celý den bylo zataženo a téměř bezvětří, teplota 5-7 °C.


„1.5“ v počtu pilotů tvořil Víťa a Honza Kastlovi…


… bohužel jen s jedním modelem (proto ta půlka 🙂 ).


Už při sestavování modelů jsem se pokoušel svého nejvážnější soupeře zmást natolik, aby spolkl nebo alespoň překousl upevňovací šrouby, ale nedal se 🙂 …


… a zase mě hladce přelétal.


Organizaci jsme svěřili Sorgu, bohužel jde nastavit jen 10 kol, když jsme chtěli létat dále, museli jsme si střihnout i 3 kola finálová. Navíc Sorg neuměl odečítat přelétané sekundy. Sám jsem přispěl ke vzrušení, kdy jsem přepsal výsledky 2. kola výsledky kola třetího. Stydím se a ještě jednou se omlouvám za paměťový test („vzpomeneš si ještě, kolik si letěl v předchozím kole“?).


Létali jsme „po třech“, vždy po třech kolech byla přestávka na dobití baterek i pilotů.


„Normální“ hromadný start. Pro finále někoho napadlo, že zkusíme start ala
„Le Mans“ (video v WMV)), legrace neskutečná 🙂 .


I piloti termických elekter jsou „stádní“, aneb Ivo našel stoupák a ostatní se zachraňují.


Jirka létal monotónně „na kopec“. Model má neskutečně rychlý, motor XM2225EG-1600 s vrtulí 8×6. Startoval na půl plynu, už to mi přišlo moc, po dvou sekundách přidal na 3/4 a dalších dvou sekundách naplno – z Kiwi byl „pyloňák“ 🙂 .


Jednou bych chtěl být u toho, až Roga ztratí dobrou náladu…


… je takové naše sluníčko. Každý pilot dostal na památku diplomek.


Počasí je v tuto část roku opravdu nevyzpytatelné, ale věřím, že si ve Hrušovanech brzy zase zalétáme.

Pamatuji si, že jsem měl dva tříminutové lety, první hned první, druhý někde v polovině, kdy jsem musel letět podruhé, protože jsem si nezastavil stopky 🙂 . Opět jsem jistil, že hejnové létání není pro mě; řekl bych, že jsem na samostatnosti ve stejném počtu případů vydělal jako na ni doplatil, to jde 😉 .

Další hezká neoficiální soutěž, užíval jsem si každou minutu. Kluci, děkuji moc.

Honza
14.11.2021

Komentáře: 12

 1. Výsledky:

  A Karlův e-mail:
  Ahoj Honzo,
  nějak mi to nedalo, a ještě jsem kouknul na dnešní výsledky.
  Nejdřív jsem opravil časy přes 6:30 – prohodili si první dvě místa Ivo s Jirkou o pár bodů.
  Pak jsem kouknul na celkové body, a on ten sorg nenásobí čas dvěma, jak by v RES soutěžích měl (i podle loňských pravidel).
  Tak jsem to nacpal do té původní excelovské tabulky (teda rozšířit ji o jednoho soutěžícího byl celkem záhul).
  Nicméně na pořadí to pořád vliv nemělo.
  Tak jsem začal ještě se škrtacími lety – zase se pořadí nemění, vlastně až při třech škrtnutých výsledcích si Ivo s Jirkou prohodí místa o jediný bod.

  Tak mi z toho vychází, že při takovémto počtu kol jsou výsledky asi spravedlivé.

  s přáním klidného pondělí
  Karel

  P.S. u mě je vidět pokles výkonů od osmého kola s přechodem na KIWI B-) , do té doby jsem na Iva ztrácel jen 5 bodů, asi prasknu hrdostí.

 2. Jendo,

  děkuji za pochvalu i za nádherné fotky – musím přijít na to, jak to děláš, foťákem to není 🙂 .

  Karle,

  děkuji za výsledkovky a omlouvám se, že jsem s článkem nepočkal, jsem netrpělivý 🙂 .

  S Tvým postřehem: „Tak mi z toho vychází, že při takovémto počtu kol jsou výsledky asi spravedlivé“ naprosto souhlasím, při takto velkém počtu kol už je vliv náhody minimální, na štěstí nebo smůlu už se nikdo nevymluví a přepočty s pořadím nehnou 🙂 (viz http://www.rcex.cz/?p=3855).

  Ještě jednou moc děkuji za to, že mikrosoutěžičky pořádáš, a myslím, že do příště máš úkol naučit se rychle navlékat pultovku 🙂 . A mé osobní přání – nemohl bys létat s Kiwi hned od začátku 😀 ?

  H.

 3. Karle neboj, díly na nová křídla mám pro tebe už hotové, když to tentokrát postavíš jako Jirka, tak budeš bojovat s ním o první místa!

 4. Honzo,
  koncept mikrosoutěžiček je Tvůj nápad, já jsem jen realizační tým, navíc k tomu zastáváš i funkci tiskového (internetového) mluvčí, děkujeme.
  Co bylo úžasné, že v každém kole alespoň někdo nalétal maximum – na půlku listopadu a 5°C…..Podle mého Altisu bylo skutečných stoupáků poskromnu, většinou šlo o udržení se v méně klesavém ovzduší.
  Add výsledky, asi se budu muset naučit používat Sorg – vždyť se s ním přece RES soutěže pořádali, tak by se měl dát nějak přizpůsobit.
  A co se týká tvé žádosti, abych létal s KIWI – myslíš až Tomáš dodá nová křídla a bude mi létat stejně jak Jirkovi ? Určitě rád vyhovím.
  KK

 5. Ahoj všichni,
  skoro se začínám těšit, až se k vám občas přidám. Už chybí jen maličko.
  A start ala Le Mans je boží 😀 , to si možná někdy půjčím.
  V

 6. Ahoj,
  gratulace Jirkovi k vítězství. Diplomek, ač nerad, vrátím ? . Byla to fajnová neděle, polítání nemělo chybu. Článek od Honzy opět parádní. Díky a těším se brzy v Hrušovanech naviděnou…

 7. Kluci, díky za pochvaly, potěší.

  Karle, Tome, kiwi je nelétavý pták, nebojím se 🙂 .

  Vláďo, s Le Mans už nám asi „houkalo“ 🙂 , ale chechtal jsem se celý let. Asi proto mi to ve finále tak šlo 🙂 . V Manušicích to bude zajímavé zpestření, ještě bych zavedl, že baterku si nese pilot na startoviště, ne že už ji má v modelu. Představuji si 30 sekund před signálem hlášení „Pánové, ke strojům“ 😀 .
  H.

  1. 20 sekund do startu, vypnout motory, baterky do ruky …
   Tak nějak 😀
   V.

 8. Ahoj všichni,
  také děkuji za super polétání a klaním se Karlovi za organizaci.

  Ivo, děkuji za gratulaci, od mistra Tvého formátu si toho vážím dvojnásob. A diplom si nechej, já jsem spokojen se svým oranžovým 🙂
  Těším se na další Le Hrušovany 🙂
  JK

 9. S Vláďovým svolením:

  Ahoj pánové,

  jsem připraven bojovat o zadní mikropozice.

  Jako letí to no, ale můj nejoblíbenější stroj to asi fakt nebude 🙂 . Třeba to za lepších podmínek ještě odladím, ale v zázraky nevěřím. Co mně překvapilo, že to nečekaně hodně zatáčí, ale když to přeženu, nechce jít moc zpět. Letí to taky překvapivě docela rychle, opadá to v porovnání s véčkama rozhodně víc. To ale možná ještě doladím.
  Když to náhodou trefí lepší vzduch, tak hezky ukazuje a poměrně ochotně se ho drží. Co bych ale taky dneska při 2°C bez slunka chtěl.

  Hezký den
  V

Komentáře nejsou povoleny.