Občas se na diskusním fóru objeví odkaz na některý můj článek (poznám na sledovanosti těchto stránek), tentokrát se na RCmánii diskutovalo o výškovkách. K tomu mi napsal jeden pan modelář, zda by na RESce nebyl na VOP lepší nosný profil. Inspirovalo mě to k tomuto příspěvku.
Číst →
Archiv rubriky: Teorie
Spravedlivé losování (naposledy podruhé)
Nikdy neříkej nikdy. Napsal mi pan „továrník“, že bych neměl být líný a že bych měl dotahovat věci do konce. Tedy, on to tak přímo neřekl, ale já si to tak přeložil. Takže už podruhé naposledy 🙂 .
Číst →
„Spravedlivé“losování (naposledy?)
Tak dneska naposledy. Už mě to totiž nebaví 🙂 . Tentokrát jsem se zabýval problémem, jak dostat nalosování z Excelu do SORGu (mimochodem, je to obdivuhodné dílo). Nakonec celkem jednoduše, protože plně automatické aktualizace jsem se po jistém rozvažování vzdal.
Číst →
„Spravedlivé“ losování počtvrté
Vítejte u čvrtého (a určitě nikoliv posledního 😉 ) dílu seriálu věnovaného losování soutěží (1. díl, 2. díl, 3. díl). V tomto komentáři nám dal Tomáš Chalupník na vědomí, že se k nalezení optimálního řešení hodí metaheuristika a uvedl i optimální nalosování. Nějak jsem se domníval, že se Tomáš spojí s Alešem a že nový SORG bude mít supr-dupr startovací matice. Losování jsem pustil z hlavy, ale nedávno jsem v práci opět narazil na pojem metaheuristika a vzpomněl si, že sám pro sebe jsem si problém vlastně nevyřešil. Prázdniny se ovšem k podobným podnikům výborně hodí.
Číst →
Vánoční Běs
„Spravedlivé“ losování potřetí
Přináším vám třetí pokračování (snad ne) nekonečného seriálu „Spravedlivé nalosování soutěže“ (1. díl, 2. díl), obrňte se trpělivostí 🙂 . Jako v každém správném seriálu, nejprve shrnu minulý děj: kvůli ohromnému počtu možností nalosování soutěže nelze použít ani hrubou výpočetní sílu k prohledání a vyhodnocení všech variant. Soutěž je ale možné nalosovat náhodně a případně losování mnohokrát opakovat, dokud není splněna nějaká podmínka (= dokud se nám nalosování nelíbí). Celkem slibným způsobem se mi jevila metoda „prohledávání sítě“. O ní bude tento článek.
Číst →
„Spravedlivé“ losování podruhé
Nejprve si posypu hlavu popelem, asi jsem první díl vůbec neměl publikovat, ale já už nevěděl kudy kam. Až když jsem to viděl napsané, tak mi došlo, kolik odboček a možností jsem cestou přehlédl. Když se ozval i syn Vojta, že by zkusil „prohledávání sítě“, odpověděl jsem mu, že už jsem to zkusil, a že to nikam nevede. Potom mi ale došlo, že vše záleží na volbě kritéria (neboli „užitkové funkce“).
Číst →
„Spravedlivé“ nalosování soutěže
Nalosování soutěže je věčné a vděčné téma. Otázku obsahující výčitku v podobě: „Proč zrovna já letím s XY čtyřikrát? To je přeci nespravedlivé.“ slýchám dosti pravidelně. Až mě jednou napadlo, jaké je tedy vlastně „nejspravedlivější“ nalosování. Odpověď není ani trochu jednoduchá.
Číst →
Šípové křídlo a EDF model
Když jsem se začal potýkat s letovými vlastnostmi Migu a konečně „otevřel knihu“, zjistil jsem, že zase nevím něco, co jsem měl vědět před tím, než jsem se vůbec do stavby pouštěl 🙂 . Žil jsem v omylu, že šípová křídla jsou přeci synonymem pro rychlost, takže model se šípovým křídlem přeci musí létat rychle. Nu, není to pravda, tento článek chce problematiku šípových křídel trošičku osvětlit.
Číst →
Drobky (hlavně o dmychadlech – zase)
Diskuzní fóra jsou nekonečným zdrojem poučení a inspirace. Akorát některé věci se na fóru vysvětlit nedají.
Číst →