Stabilita ovzduší a výkony


Každý modelář ví, že při termickém létání závisí výkony na termice. Zajímalo mě, zda se to dá nějak kvantifikovat, jestli se dá z aktuálního počasí a jeho bezprostřední historie určit taktika pro následující soutěžní let. S celkem slušnou pravděpodobností to jde.
Číst →

Výchylky výškovky


Všiml jsem si, že mnoho pilotů má nastavené zbytečně velké výchylky výškovky. Výsledkem je neklidný let, akrobacie při letu na motor a podobné divácky vděčné kousky. V tomto příspěvku popisuji, jak seřizuji a nastavuji výchylky výškovky elektrovětroně já (foto je pouze ilustrativní 😉 ).
Číst →

MEPOS

Když jsme se vraceli z mikrosoutěžičky ERES ve Všeni, pronesl jsem, že si snad Sorg naprogramuji v Excelu sám, když jsou s tím oficiálním problémy. Hedvika mě chytila za slovo, že prý o tom jenom mluvím, a ať to tedy zkusím. Výsledek mého snažení tu dávám ke stažení (excelový soubor a návod v pdf).

MEPOS (Malý Excelový Program pro Organizaci Soutěží (původně jsem tam měl mezi E a P i N, ale tato zkratka se zdá být obsazená 🙂 ) je jednoduchý program v tabulkovém procesoru, který využívá makra ve VBA. Některé vlastnosti profesionálních programů vůbec nemá (finále, penalizace), jiné jsou silně zjednodušené (např. tisk „letenek“). Na druhé straně funguje i na 11 let starém PC Eee (který dnes výkonem hravě překonají i náramkové hodinky) a prostředí MS Excelu je mi blízké. I tak bych jako pořadatel soutěže asi dal přednost profi programům.

Honza
11.5.2023

O turbulátorech


Vždycky si někde něco přečtu a vybudí mě to k napsání článku – tentokrát mě inspirovala RCmanie a kombinace potahu z fólie a papíru (torzka fólie, vzadu vlies/papír). Není to nic nového, jak ukazuje tato (recyklovaná, tj. už jste ji na těchto stránkách mohli vidět 😳 ) fotka Frantova modelu. Vždycky jsem ale pochyboval, že se kombinovaný potah vyplatí, nevěřil „invigorátorům“ a podobným kouzlům. Pokusím se vysvětlit proč. Ještě předesílám, že pokud vám kombinované potahy a „oživovače“ fungují, nenechte se mou skepsí odradit 😉 .
Číst →

Motýl a RES


Ve Staňkově jsme hovořili mnoho a dlouho o „motýlech“ (MOP – motýlkové ocasní plochy). Protože se na RESkách motýlkové ocasní plochy objevují čím dál častěji, mám za to, že je na čase varovat před přílišným optimismem.
Číst →

Drobky – 14. 1. 2023


Ježíšek „dostal rozum“ 🙂 a pod stromečkem jsem našel dárkové poukazy od firmy Hořejší. Ovšem jako dárky by si člověk měl přát to, co chce, nikoliv to, co potřebuje. Protože mě baví i modelářská věda (pokud se tak dá říkat tomu, co si na těchto stránkách můžete přečíst pod záložkou teorie), pořídil jsem si věci k měření. Až na lepidlo ovšem, to jsem potřeboval 🙂 .
Číst →

Gumicuk


Obrátil se na mě modelářský kolega, jak by měla vypadat RESka do klidu. Zda hodně prohnutý profil, který je výhodný v kluzu, nezpůsobí, že model na gumicuku nenastoupá. Odpověděl jsem, že nevím, ale nasadil mi brouka do hlavy. Dále uvedený text je tedy plodem teoretického úsilí modeláře, který se zařekl, že s gumicukem a podobnými zvrácenostmi (ve srovnání s elektromotorem 🙂 ) už nikdy nechce mít nic společného. Proto prosím o shovívavost a případnou opravu, pokud víte, že je něco ve skutečnosti jinak, než mi vyšlo na papíře (předpokládám, že skoro všechno 😉 ). A hned se omlouvám i za fotku s vrtulí.
Číst →