Občas se nechám vyprovokovat a napíši něco na RCManii, tentokrát k pohonům ERESek. Dopadlo to jako vždycky, ztratil jsem chuť se „hádat“ s váženými kolegy na diskusním fóru, zato vznikl článek pro RCEX 🙂 .
Číst →
Rubrika: Teorie
Stabilita ovzduší a výkony
Každý modelář ví, že při termickém létání závisí výkony na termice. Zajímalo mě, zda se to dá nějak kvantifikovat, jestli se dá z aktuálního počasí a jeho bezprostřední historie určit taktika pro následující soutěžní let. S celkem slušnou pravděpodobností to jde.
Číst →
Výchylky výškovky
Všiml jsem si, že mnoho pilotů má nastavené zbytečně velké výchylky výškovky. Výsledkem je neklidný let, akrobacie při letu na motor a podobné divácky vděčné kousky. V tomto příspěvku popisuji, jak seřizuji a nastavuji výchylky výškovky elektrovětroně já (foto je pouze ilustrativní 😉 ).
Číst →
MEPOS
Když jsme se vraceli z mikrosoutěžičky ERES ve Všeni, pronesl jsem, že si snad Sorg naprogramuji v Excelu sám, když jsou s tím oficiálním problémy. Hedvika mě chytila za slovo, že prý o tom jenom mluvím, a ať to tedy zkusím. Výsledek mého snažení tu dávám ke stažení (excelový soubor a návod v pdf).
MEPOS (Malý Excelový Program pro Organizaci Soutěží (původně jsem tam měl mezi E a P i N, ale tato zkratka se zdá být obsazená 🙂 ) je jednoduchý program v tabulkovém procesoru, který využívá makra ve VBA. Některé vlastnosti profesionálních programů vůbec nemá (finále, penalizace), jiné jsou silně zjednodušené (např. tisk „letenek“). Na druhé straně funguje i na 11 let starém PC Eee (který dnes výkonem hravě překonají i náramkové hodinky) a prostředí MS Excelu je mi blízké. I tak bych jako pořadatel soutěže asi dal přednost profi programům.
Honza
11.5.2023
O turbulátorech
Vždycky si někde něco přečtu a vybudí mě to k napsání článku – tentokrát mě inspirovala RCmanie a kombinace potahu z fólie a papíru (torzka fólie, vzadu vlies/papír). Není to nic nového, jak ukazuje tato (recyklovaná, tj. už jste ji na těchto stránkách mohli vidět 😳 ) fotka Frantova modelu. Vždycky jsem ale pochyboval, že se kombinovaný potah vyplatí, nevěřil „invigorátorům“ a podobným kouzlům. Pokusím se vysvětlit proč. Ještě předesílám, že pokud vám kombinované potahy a „oživovače“ fungují, nenechte se mou skepsí odradit 😉 .
Číst →
Motýl a RES
Ve Staňkově jsme hovořili mnoho a dlouho o „motýlech“ (MOP – motýlkové ocasní plochy). Protože se na RESkách motýlkové ocasní plochy objevují čím dál častěji, mám za to, že je na čase varovat před přílišným optimismem.
Číst →
Kdo z koho
Ve středu jsem měl řízení za Trutnovem, vyrazil jsem brzy ráno, že si v Hořicích, ještě před východem slunce, ověřím, který z mých E-RES modelů je lepší.
Číst →
Drobky – 14. 1. 2023
Ježíšek „dostal rozum“ 🙂 a pod stromečkem jsem našel dárkové poukazy od firmy Hořejší. Ovšem jako dárky by si člověk měl přát to, co chce, nikoliv to, co potřebuje. Protože mě baví i modelářská věda (pokud se tak dá říkat tomu, co si na těchto stránkách můžete přečíst pod záložkou teorie), pořídil jsem si věci k měření. Až na lepidlo ovšem, to jsem potřeboval 🙂 .
Číst →
Gumicuk
Obrátil se na mě modelářský kolega, jak by měla vypadat RESka do klidu. Zda hodně prohnutý profil, který je výhodný v kluzu, nezpůsobí, že model na gumicuku nenastoupá. Odpověděl jsem, že nevím, ale nasadil mi brouka do hlavy. Dále uvedený text je tedy plodem teoretického úsilí modeláře, který se zařekl, že s gumicukem a podobnými zvrácenostmi (ve srovnání s elektromotorem 🙂 ) už nikdy nechce mít nic společného. Proto prosím o shovívavost a případnou opravu, pokud víte, že je něco ve skutečnosti jinak, než mi vyšlo na papíře (předpokládám, že skoro všechno 😉 ). A hned se omlouvám i za fotku s vrtulí.
Číst →
Měření klouzavosti
Jak jsem se před měsícem zmínil, vyrobil jsem si měřicí podvěs. Pouzdro je přilepené k trupu izolepou, je to primitivní, leč účinné. Funguje podle předpokladů, ale povětří nespolupracovalo. V tomto článku tedy popíši metodu (abych věděl, kde ji najdu a nemusel ji vymýšlet znovu 😉 ), měřit budu muset znovu.
Číst →