Ježíšek „dostal rozum“ 🙂 a pod stromečkem jsem našel dárkové poukazy od firmy Hořejší. Ovšem jako dárky by si člověk měl přát to, co chce, nikoliv to, co potřebuje. Protože mě baví i modelářská věda (pokud se tak dá říkat tomu, co si na těchto stránkách můžete přečíst pod záložkou teorie), pořídil jsem si věci k měření. Až na lepidlo ovšem, to jsem potřeboval 🙂 .
Číst →
Rubrika: Teorie
Gumicuk
Obrátil se na mě modelářský kolega, jak by měla vypadat RESka do klidu. Zda hodně prohnutý profil, který je výhodný v kluzu, nezpůsobí, že model na gumicuku nenastoupá. Odpověděl jsem, že nevím, ale nasadil mi brouka do hlavy. Dále uvedený text je tedy plodem teoretického úsilí modeláře, který se zařekl, že s gumicukem a podobnými zvrácenostmi (ve srovnání s elektromotorem 🙂 ) už nikdy nechce mít nic společného. Proto prosím o shovívavost a případnou opravu, pokud víte, že je něco ve skutečnosti jinak, než mi vyšlo na papíře (předpokládám, že skoro všechno 😉 ). A hned se omlouvám i za fotku s vrtulí.
Číst →
Měření klouzavosti
Jak jsem se před měsícem zmínil, vyrobil jsem si měřicí podvěs. Pouzdro je přilepené k trupu izolepou, je to primitivní, leč účinné. Funguje podle předpokladů, ale povětří nespolupracovalo. V tomto článku tedy popíši metodu (abych věděl, kde ji najdu a nemusel ji vymýšlet znovu 😉 ), měřit budu muset znovu.
Číst →
Drobky – 10. 5. 2022
Dnes něco pro (nejen) ERES piloty.
Číst →
Brzdy
O publikaci Fluid-Dynamic Drag od pana Hoernera jsem se na těchto stránkách už několikrát zmiňoval. Napadlo mě se podívat, co píše o aerodynamických brzdách. Ty se používaly především na střemhlavých bombardérech ke zpomalení a stabilizaci letadla při útoku. To je poněkud jiná úloha než zpomalit a stabilizovat větroň při soutěžním přistávání na cíl, ale některé závěry zobecnit lze.
Číst →
Měření klouzavosti modelu
Na měření rychlostní poláry modelu jsem se chystal už dlouho, ale pořád nějak nebyly ty správné podmínky – třeba v soutěžních větroních nemám dost místa na potřebné vybavení. Po MS mi ale napsal „jeden nejmenovaný výrobce modelů“, jestli nemám nápad, jak klouzavost modelu změřit. O nápady nebyla nouze, ale nebyl jsem si jistý (a nejsem dál, jak ukáži níže), zda jsou prakticky realizovatelné. Musel jsem to zkusit 🙂 .
Číst →
Proč si myslím, že směrovka brzdí
Optimální tvar křídla
V titulku by měl být otazník, ale protože neznám odpověď, tak se ani raději nechci ptát 🙂 . Při svém pídění se po vědění jsem narazil na některé zajímavé skutečnosti, o které se chci podělit. Tento článek navazuje na mé předchozí povídání o aerodynamice.
Číst →
RESka v zatáčce II
Tento článek navazuje na příspěvky RESka v zatáčce a Vánoční aerodynamika. Pořád mi nedala spát otázka, jak navrhnout RES model pro let v úzké zatáčce. Nakonec mě způsob, jak spočítat rozložení vztlaku na křídle v zatáčce, napadl, i když jsem nikde v literatuře žádné potvrzení své domněnky nenašel 🙂 .
Číst →
Poslední letošní
Přeji všem pravidelným i občasným návštěvníkům RCEx pevné zdraví a spoustu příjemných (nejen) modelářských chvil v novém roce 2022.
Číst →