Měření Slite


Ještě tu mám jeden kraťoučký „restík“ týkající se ERES. Na „ostrém“ pohonu jsem ustřihl červené JST konektory a nahradil je MP Jet 1.8 mm. Nehřejí se 🙂 . Po soutěži v Podhořanech jsem měl ještě tři dny dovolené, a protože bylo ráno bezvětří, změřil jsem i klesavost Slite.
Číst →

Dozvuky z Podhořan


Dostal jsem od Miloše dva emaily, jeden s fotkami a výsledkovkami sobotních soutěží RES, druhý „reakční“ na můj předchozí článek o nedělní soutěži ERES. Přesto, že druhá zpráva by patřila spíše do komentářů k ERES, přidal jsem ji sem. Fotky a text kurzívou jsou Milošovým dílem, jen jsem obrázky zmenšil na šířku 640 pixelů.
Číst →

ERES Heřmanův Městec – 5. 9. 2021


Tento víkend bylo MČR RCEV v Nové Pace, ale jedno z mých modelářských pravidel mi zapovídá dvoudenní soutěže. Ale promarnit celý týden bez soutěžního létání mi také přišlo škoda, zvlášť když mělo být krásné termické počasí. Naštěstí tu byly nedělní ERES na podhořanském letišti.
Číst →

Drozd (Ayres Thrush)


Musím se podělit o radost – mám své vlastní práškovací letadlo 🙂 . Zalétával jsem dnes na školních tenisových kurtech a letový projev mi po debaklu v Manušicích ohromně zvedl náladu. O modelu napíši později samostatný článek, teď si jen potřebuji „ulevit“.
Číst →

Stabilita a řiditelnost větroně


Se zjevením se ERES mě napadlo, že jde o vítanou příležitost postavit si opět jednou soutěžní elektrovětroň. Rychle jsem si uvědomil, že už jsem hodně zapomněl, a proto začal konsolidovat své znalosti o aerodynamice. Nadšení pro ERES mě ale už do jisté míry přešlo, moc se mi nelíbí, jak modely létají, ale mohu si přeci postavit i model nesoutěžní 🙂 .

Konkrétními popudy k sepsání tohoto článku byly dva: nejprve jsem dostal e-mail od pana Hrubého poukazující na nesrovnalosti ve výpočtu polohy těžiště různými publikovanými metodami. Rozptyl hodnot byl značný. Odkázal jsem pana Hrubého na program pro výpočet těžiště, který již dlouho používám a na který je odkaz níže.
Druhým podnětem bylo představení nového větroně RES našeho známého výrobce a jeho tvrzení, že dosáhl lepších vlastností modelu tím, že směrovku z původní polohy za výškovku přesunul dopředu.
Číst →