Dobový letecký den Mladá Boleslav – 16. 6. 2018


Na 12. dobový letecký den v Mladé Boleslavi jsme se těšili 2 roky, už od toho jedenáctého.

Předem jsem si dal závazek, že nebudu moc fotit a raději se kochat. Bohužel jsem se toho moc nedržel 🙂 , ale při výběru fotek se pro tentokrát omezím. Stejně se TO musí vidět naživo.

V podstatě musím jen zopakovat loňské hodnocení, 100 bodů ze sta. Ve více než čtyřhodinovému programu byla jediná pauzička – asi 5 minut, kdy se „čekalo“ na Boeing z Ruzyně 🙂 , jinak bylo pořád na co koukat. Jenom ten komentátor byl možná ještě horší než vloni, možná ze své kukaně nevidí, co se děje na nebi…


Program zahájil průjezd „repliky“ prezidenta Masaryka…


… a legionářů.


DH-82 Tiger Moth předváděl klasickou akrobacii. Součástí programu byla i akrobacie na L-13A Blaník, vrtulníku (fuj 🙂 ) a nakonec, na samotný závěr show, i Martina Šonky s Extrou, dokonce si ji sám komentoval (i při těch „géčkách“!).


NA T-6 Texan, zde ovšem v britských barvách jako Harvard. Nadzvuková rychlost na koncích vrtule, na 600 koní obrovský kravál 🙂 .


I když Gripen byl samozřejmě hlučnější 🙂 . Předváděcí let v podání pana Kardoše byl famózní.


Piper L4H Cub, pro jistotu to má napsané i na discích kol 🙂 .


BH-60 Bestiola. Kdysi jsem ji měl jako maketu na CO2. Další replika do muzea Metoděje Vlacha. Moc se mi úsilí party okolo Vladimíra Handlíka líbí, když letoun z naší historie už neexistuje, postaví se replika.


Supermarine Spitfire – podle komentátora hlavní hvězda mezi warbirdy. Nevím, mě Spitfire trochu zklamal, buď už Merlin nemá ty koně co za mlada, nebo jsou všechny divočejší kousky s tímto konkrétním strojem zakázané, ale ve vzduchu vypadal dost mdle, zejména ve srovnání s akrobacií, kterou předváděli ostatní veteráni ze 40. a 50 let.


Vyfotit Curtiss P-40 Warhawk v letu se mi v podstatě nepodařilo 🙁 …


… jen takto rozmazaně, ale když já tu siluetu „žeru“ 🙂 .


Stroj prý strávil 25 let v novoguinejské džungli, klobouk dolů před restaurátory. Jinak pilot musí být při pojíždění buď vykloněný z kabiny nebo neustále kličkovat, přes motor dopředu vidět není.


Warhawk krát dvě je Lightning…


… znáte někdo elegantnější stroj? Napadá mě jen Constellation, ale toho vlastně nakreslil taky „Kelly“ Johnson.


Setkání generací …


… to je právě v „Bolce“ krásné 🙂 .


Letoun Metoděje Vlacha a „nastartovaný“ Trojan.


Tedy, tímto strojem se začala psát historie letectví v Mladé Boleslavi…


… a tento mu v tom pomáhal 🙂 . Evidentně letadlo pouze pro hezké počasí 🙂 .


Caudron G.3 v 80% provedení. Prý jednorychlostní letadlo – vzletová, letová i přistávací rychlost jsou stejné, 95 km/h. Právě s Caudronem sbíral pan Handlík ceny na mistrovstvích F4C.


NA T-28 Trojan, pokračovatel Texanu a v podstatě taky „warbird“. Zvuk 1500 hvězdicových koní je úchvatný…


… a tvary vpravdě modelářské.


Akrobacie s vrtulníkem 🙁 . Za sebe jsem si něco tak ošklivého spojil s celkovou účastí Red Bull týmu: „Pošleme vám Lightninga, ale musíte strpět i vrtulník.“ Nezdálo se mi, že by byl Bo-105 schopen se udržet ve vzduchu hlavou dolů, bylo to spíše takové zmítání se po obloze. Doufám, že tomu jenom nerozumím.


Plně akrobatický Bücker Jungmeister. Stejně si myslím, že opravdu hezký souvrat a vývrtka se dají udělat jen s dvouplošníkem 🙂 .


Armádní Casa. Pořadatelé umožňovali pilotům hovořit k divákům. Kapitán dopraváku byl stručný – pronesl pouze „Zdravím diváky“ a dost 🙂 .


Nejnovější Boeing Travelservisu, úžasně tichý. Povšimněte si wingletů. Ihned po návratu na Ruzyň prý vyrazil na úplně první komerční let.


Závěrečná skupina P-38, P-40, Spitfire a T-28.

Takže zase za 2 roky?

Honza
17.6.2018