X5J a jiné korespondenční soutěže

Po krátké přestávce jsem se tento víkend opět zúčastnil korespondenční soutěže X5J na RCGroups. V návaznosti na vznik pravidel F5J byla pro toto kolo vypsána i soutěž pro výškoměry. Létaly se tudíž tři kategorie:

Unlimited: model bez omezení, úkolem je nalétat 10 minut, doba chodu motoru se odečítá, opakované zapnutí motoru znamená nulu za přistání.

SOR: motor oběžka o průměru max. 28 mm a délce magnetického prstence max. 17 mm, maximum je 5 minut, opakované zapnutí motoru znamená nulu za přistání.

F5J: jedno stoupání, od nalétaného času se odečítá výška, do 200 m násobená 0.5, nad 200 m násobená 3, 10 minut maximum.

Všechna pravidla jsou samozřejmě značně zestručněná.

„Unlimited“ jsem létal s Castorem s Axíkem a dvoučlánkem (210 W, 980 g). Přistávání byla jako do peřin, přesto jsem se moc netrefoval :-(.

AH Castor
25.6.2011, mezi 11:00 a 12:00, mraky 6/8, vítr 5 až 7 m/s

1. 9:58, motor 21, přistání do 2 metrů = 604
2. 9:59, motor 21, přistání do 2 metrů = 605
3. 9:57, motor 19, přistání do 3 metrů = 602

Celkem 1811 bodů.

Je mi proti srsti použít jeden let ve dvou různých kategoriích a na „čisté“ F5J už nebylo počasí, takže jen pro informaci:

Počáteční výšky dle pravidel F5J by byly 195 m, 185 m a 157 m. Ve třetím letu byl start do termiky, dosažená výška 565 m je mým změřeným maximem, ale nebylo to nic příjemného, ještě že byl model proti bílému mraku vidět.

V sobotu odpoledne jsem zkusil i SOR s Majnou. Bylo zataženo a na termiku jsem nenarazil, vždy jsem musel motorovat opakovaně.

1. 4:57, motor 20 (multiple) = 277
2. 5:01, motor 23 (multiple) = 276
3. 5:02, motor 20 (multiple) = 278

Celkem 831 bodů (= ostuda :oops:).

Ostatní korespondenční soutěže

Na RCGroups probíhá ještě jedna korespondenční soutěž. Původně byla jen pro „pěnové“ modely, pro tento měsíc jsou dovoleny modely bez rozdílu konstrukce. Pravidla jsou jednoduchá – pro kategorii „termika“ je povoleno jedno stoupání o délce max. 45 sekund a hodnotí se jen doba letu. Obdobné pravidlo je i pro kategorii „svah“, pouze motoru je max. 5 sekund.

Ve Velké Británii létají korespondenční soutěž podle pravidel E-soaring. Jedno stoupání do 200 m za 30 sekund a maximum je obvyklých 10 minut. Zajímavostí je, že jednotkou měření vzdálenosti modelu od přistávacího bodu jsou „kroky“, které by však neměly být delší než 1 m.

A nakonec australská pravidla LEG (limited electric glider). Omezení spočívá v baterii, počet článků krát kapacita musí být menší než 6600. Jinak se létá na vícenásobné zapnutí motoru a 5 minut maximum. Létají celý měsíc, přičemž se do kola počítají 3 lepší výsledky ze 4 posledních letů v měsíci. Zajímavé je i to, že soutěž je „oficiální“, organizovaná vedením modelářského svazu, asi to jinak při australských vzdálenostech nejde.

Mě korespondenční soutěže baví, je lépe létat „soutěž“ než jen tak, vyhovuje mi i popadnou model a být za 10 minut na louce, když je nálada a počasí. Vedle RCEX a X5J plánuji zkusit i ty další uvedené :-).