Motor XM2227EG-23 a ERES


Část obsahu tohoto článku byla již publikována ve Zpravodaji Ivana Hořejšího ze dne 27. listopadu 2020.

Motor Dualsky XM2225EG-23 mi poslal Ivan k vyzkoušení. Jak vyplývá z označení, má motor průměr 22 mm, délku 25 mm a je určený speciálně pro elektrovětroně (Electro-Glider). Číslo za pomlčkou označuje počet závitů, stravitelnější bude asi konstanta motoru – 1600 otáček na volt. To je poměrně hodně, ale velkého výkonu se u malých motorů dá dosáhnout jedině otáčkami. Posuvným měřítkem jsem naměřil následující rozměry: průměr 22.4 mm, délka 24.2 mm (bez stavěcího kroužku), délka magnetů asi 10 mm, hřídel 3 mm, upevňovací otvory M2.5 na rozteči 16 mm. Motor váží 32 g. Zvláštností je integrovaný odstředivý ventilátor. Součástí dodávky bylo i varování, že motor žere jako velký, s vrtulí 8×4 asi 15 A z tříčlánku Lipol.
Číst →

History and Memory – 3. díl


Tuto závěrečnou část vzpomínek na svou modelářskou historii rozdělím do dvou kapitol. V první se budu věnovat „minimaketám“, ve druhé potom svým začátkům a volnému letu, který jsem provozoval dlouho, ale nedokumentovaně (což, jak už jsem uvedl, může být výhoda) 😉 .
Číst →

History and Memory – 1. díl


Uvědomil jsem si, že tyto mé stránky jsou vlastně částí mé modelářské historie. Tak mě napadlo, že z poznámek a fotek sestavím i tu „předinternetovou“ část. Bohužel začínám psát paměti v době, kdy už si toho moc nepamatuji 😉 , navíc o většinu fotografií i jiné dokumentace jsem přišel rozvodem, ale alespoň si nemusím kazit vzpomínky „nějakou pravdou“. Tento první díl bude věnován větroňům a motorovým větroňům. Číslování odpovídá pořadí mých radiáků, takže řada není úplná, doplním ji v 2. dílu motoráky a polomaketami.
Číst →