Drobky – 5. 4. 2021

Létání 2020
Uvědomil jsem si, že pořád jen stavím a už „to“ nemám kam dávat. Jedním ze způsobů, jak se určit modely, které bych měl vyškrtnout z inventáře, je statistika. Protože si vedu letový deník, mohl jsem z překvapením zjistit, že jsem mimo soutěží byl v minulém roce 2020 115x venku. Nejvíce jsem větral Castora (30x – bohužel mám pocit, že se mi rozpadá „pod páčkami“, asi únava materiálu 🙁 ), na druhém místě je samokřídlo Hai (28x), na třetím místě Slite (26x). Z nevětroňů vede Fury (18x) a Mig-15 (15x). Na straně nepoužívaných modelů se ocitla F-105, Skrček a Jokosuka. Inu, už jsou „ve šrotu“.


S ASW-28 3m jsem byl létat za celý rok 3x, ale to je natolik specifický model, že dostal prozatím milost. Včera jsem ho provětral, ale opravdu to není model do bezvětří, které panovalo 🙂 .

Vychází mi to na „výlet“ zhruba každý druhý den, svádím to na lockdown a únavu z houmofisu. A také – musím trénovat, neboť trénink je pro lidi bez talentu 🙂 .
Číst →

Optimální předloha pro FC

Když jsem v Modeláři před mnoha a mnoha lety, v rubrice Poznáváme leteckou techniky, poprvé spatřil výkres polského práškovacího letadla PZL-106 Kruk, otřásl jsem se odporem – něco tak ošklivého jsem do té doby nespatřil (ale bylo mi teprve 12 🙂 ). Nicméně, od té doby jsem se na zemědělská letadla díval trochu spatra. Prozření mi trvalo dlouho, ale lépe pozdě než nikdy, ne? Při procházení plánků na Outerzone a hledání vhodné předlohy pro Fun Challenge mne zaujaly modely práškovacích letadel, ostatně nic vhodnějšího pro průlety brankou a krátké starty a přistání asi není. Na internetu jsem si rychle „doplnil vzdělání“ a žasnu. A protože se s úžasu člověk nejlépe vypíše, předkládám ctěnému čtenářstvu následující článek věnovaný zemědělským letadlům.
Číst →

Fun Challenge 2021?

V minulém článku jsem představil Pohár baronů, který se mi moc líbí, s jedinou, ale podstatnou, výhradou – nemám rád, když se modely ničí. Rozumím tomu, že to pro někoho může být zajímavé až vzrušující, mně to ale bývá spíše líto (asi by ničení modelů bylo možné zabránit abstinencí, ale to by nebyla Francie 🙂 ). Ale touha si něco podobného vyzkoušet mě neopouští.

Dlouho jsem přemýšlel, jestli mám tento článek publikovat už teď, původně jsem chtěl nápad odložit na příští zimu, ale Alešův komentář mě přiměl odhodit zábrany. Více hlav víc ví a třeba se společně dobereme ke koncepci, která zaujme více lidí než jen mne.
Číst →

Motor XM2227EG-23 a ERES


Část obsahu tohoto článku byla již publikována ve Zpravodaji Ivana Hořejšího ze dne 27. listopadu 2020.

Motor Dualsky XM2225EG-23 mi poslal Ivan k vyzkoušení. Jak vyplývá z označení, má motor průměr 22 mm, délku 25 mm a je určený speciálně pro elektrovětroně (Electro-Glider). Číslo za pomlčkou označuje počet závitů, stravitelnější bude asi konstanta motoru – 1600 otáček na volt. To je poměrně hodně, ale velkého výkonu se u malých motorů dá dosáhnout jedině otáčkami. Posuvným měřítkem jsem naměřil následující rozměry: průměr 22.4 mm, délka 24.2 mm (bez stavěcího kroužku), délka magnetů asi 10 mm, hřídel 3 mm, upevňovací otvory M2.5 na rozteči 16 mm. Motor váží 32 g. Zvláštností je integrovaný odstředivý ventilátor. Součástí dodávky bylo i varování, že motor žere jako velký, s vrtulí 8×4 asi 15 A z tříčlánku Lipol.
Číst →

Drobky – 16. 2. 2021

Při čtení RCGroups jsem narazil na blog modeláře s nickem Monza Red a jeho popis účasti na „Poháru Baronů“, pokud vládnete angličtinou, stojí za přečtení, na překlad je to (na mě) příliš dlouhé. Než si pustíte video, doporučuji přečíst následujících pár řádků:
Číst →

History and Memory – 3. díl


Tuto závěrečnou část vzpomínek na svou modelářskou historii rozdělím do dvou kapitol. V první se budu věnovat „minimaketám“, ve druhé potom svým začátkům a volnému letu, který jsem provozoval dlouho, ale nedokumentovaně (což, jak už jsem uvedl, může být výhoda) 😉 .
Číst →