Výlet do Anglie – 3. část


Do zoo (nebo záchovné stanice) dravých ptáků (odkaz anglicky) jsme se dostali „neplánovaně“, ale stálo to za to. Ačkoliv jsme jeli především za technickými památkami, shodli jsme se, že největší zážitky jsme si odnesli právě z kontaktu s dravci.


Zoo má prohlídkový okruh a dvě hodinová představení s „letovými ukázkami“. Většina dravců byla neevropských, takže mně neznámých, třeba jako tento z Afriky pocházející orel okrový.


Symbol Spojených států Amerických – orel bělohlavý.


Sova pálená, i u nás celkem hojná.


Luňáci hnědí – ve voliéře jich bylo 14! V Anglii se nevyskytují, ačkoliv jde celosvětově o nejhojnějšího dravce.


Sup bělohlavý, líbí se mi, moc. Narazil jsem na článek, proč ptáci nepotřebují ocasní plochy jako letadla, někdy o tom možná napíšu 😉 .


Jestřábec pochopovitý (mně připomíná spíše slepici 🙂 ).


První představení bylo věnováno africké savaně. Ta malá tečka vzadu je orel jasnohlasý, blízký příbuzný amerického orla bělohlavého a našeho orla mořského. Bílý ocas a hlava ukazují na lovce ryb, silueta prý potom při pohledu z vody připomíná „neškodného“ ptáka.


Orel nalétává pro potravu. Byl hrozně rychlý, letí tak „stovkou“, jsem na sebe hrdý, že se mi povedl takový záběr 🙂 . Při pojídání kořisti se prý v jídle doslova nimrají, nechtějí spolknout kost.


Největší africká sova – výr bělavý.


Prý uloví i paviána, pařátem mu zmáčkne hlavu. Prý.


Létání dravců ve vzdálenosti pár desítek centimetrů od našich hlav byl úžasný zážitek.


Hadilov písař (v angličtině sekretář 🙂 (secretary bird)) útočí na hada (gumového a taženého sokolníkem). Bylo to až legrační, ale pro hada ne, i když hadilov není proti jedu imunní, hada prý „ukope a udupe“ celkem spolehlivě.


Supi jsou ohrožený druh. Prý pytláci slonů tráví mršiny, aby je kroužící supi neprozradili 🙁 .


Jak jsem psal výše, luňák je hnědý je nejrozšířenější dravec na světě, toto je jeho africká forma. Potravu (většinou hmyz) chytají ve vzduchu a hned si ji podávají do zobáku.


Závěrečného reje se zúčastnili supi, luňáci, čápi a …


… ibisové posvátní. Celé představení bylo úchvatné.


Po obědě…


… následovalo představení na „louce“. Sokol stěhovavý byl na fotografa moc rychlý 🙂 , nejprve odlétl do značné dálky a výšky, aby se velkou rychlostí přiřítil. Měl jsem foťák nachystaný, ale on na poslední chvíli zatočil a prolétl tak půl metru od nás – zážitek.


Supi létali nejen bezprostředně nad našimi hlavami (znamená to něco, když nad vámi krouží supi 🙂 ?), ale i pobíhali mezi diváky 🙂 .


Je to krásný pták, ostatní diváky o tom komentátor neustále přesvědčoval 😉 .


Závěrečný rej oněch 14 luňáků. Ve voliéře je otvor, kterým na pokyn vylétli a po představení se zase vrátili.

Bylo to nádherné. Dravci nejsou cvičeni k lovu, takže se občas připletla i nějaká divoká káně nebo holub – bez úhony.

Pokud budete mít na jih Anglie cestu, doporučuji zařadit Andover do itineráře.


A nakonec ještě dvě fotky, které je mi líto vyhodit, i když nevím, co nich je. Pokud máte někdo nějaký nápad, sem s ním. Dík.


Ale kukuč má hezký 🙂 .

Honza
28.8.2016

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Optionally add an image (JPEG only)