Jihlava


Jihlavskou zoo považujeme za nejkrásnější v Česku, městu i blízkému i vzdálenějšímu okolí jsme věnovali kratičkou dovolenou.


První zastávkou z Hořic byl Chlumec. Silnice v okolí Chlumce jsou rozkopané a dostat se k zámku Karlova Koruna je docela obtížné. Nepochopili jsme náznaky shora a překážky překonali, za což jsme byli po zásluze potrestáni 🙂 . Zámek je opravdu skvost, ale 33 lidí na prohlídce mrňavých komnat v době kovidové mi přišlo docela dost.


Všude koně, docela jsem tyto vyděšené chápal.


Zámecký pán prý strašil návštěvy tím, že jim dával do postele umělé myši. Měl jsem dojem, že se této myšlenky nevzdali ani současní majitelé zámku 🙂 . Na závěr jsme si dali v zámecké restauraci oběd, namísto inzerované panenky v dijonské omáčce šlo o plátek krkovice a plátek kuřete zalité omáčkou houbovou. Tedy, dbejte varování a Chlumci se obloukem vyhněte!


Další zastávka měla být sportovní – zdolání „Kuňky“ (v Pardubicích jde o horu, v Liberci by šlo o „bezejmennou kótu“ 🙂 ).


Kozy pobíhají volně…


… jeleni a daňci jsou za plotem 🙂 .


Hedvika byla zklamaná, za dob jejího mládí byla hradem zřícenina, teď probíhá rekonstrukce zpět do stavu odpovídajícího 15. století 🙂 .


Konečně Jihlava…


… krásné město. Spali jsme v Pávově, kempu na předměstí. Moc hezké a klidné místo. Ještě večer však začalo pršet, což vydrželo po téměř celý následující den, na fotkách to bude vidět 🙁 .


To už je zoo a pouštní liška fenek.


Klokánek vypadající jako hračka.


Tygr sumaterský viděl ve vedlejším výběhu lamy a evidentně měl hlad.


Zívá krokodýl?


A takto spí plameňáci.


Havlíčkův Brod a radnice…


… s kostlivcem (doporučuji odkaz k přečtení).


Hrad Lipnice se nám líbil moc. Jde také o „zrekonstruovanou“ zříceninu, ale velmi zajímavou. Po zaplacení vstupného a krátké instruktáži jsou návštěvníci vpuštěni do areálu, jedinou jejich starostí je nezapomenout na zavírací hodinu.


Lipnická bible z roku 1421, výstava je otevřená jen do konce srpna – spěchejte.


Výhled na hrad i okolí. Možná s tím budu trapný, ale v podhradí jsme si na zahrádce cukrárny dali zákusek a kafe. Slečna ze stolečku utřela drobky a rozlitou kofolu po předchozích strávnících, ale popelník přetékají vajgly opět pečlivě postavila doprostřed stolečku 🙂 . Smál jsem se.


Mají v Lipnici zmrzlinovou pumpu 🙂 .


Kraťounká zastávka v Lipničce…


… toto stavení bylo několik let naším „letním sídlem“.

Noc jsme strávili v Pardubicích u dědy a ráno vyrazili na poslední etapu výletu – na Seč.


Na hrad Oheb je těžký lez…


… ale výhled na přehradu stojí za nějakou tu námahu.


Jak dlouho vydrží zřícenina zříceninou než se změní v ruinu.


Na oběd jsme se zastavili v Třemošnici, která je významná zejména tím, že jedna její čtvrť se jmenuje Hedvikov. A potom už jen domů, abychom stihli sobotní soutěžičku 🙂 .

Nashledanou příště.

Honza
8. 8. 2021

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Optionally add an image (JPEG only)