ZOO Dvůr Králové nad Labem


Po několika letech jsme minulou neděli opět zavítali do naší „nejslavnější“ zoo ve Dvoře Králové. Jako malý kluk jsem hltal knížky pana Josefa Vágnera, dokonce jsem v asi 8 letech plánoval expedici do Afriky 🙂 . Aktuálně mám ale ze ZOO dojmy velmi smíšené.

Zdá se mi, že Vágnerův duch je dávno pryč, byl nahrazen duchem obchodním, kdy zvířata slouží „jen“ jako prostředek, jak z návštěvníků dostat co nejvíce peněz. Snad je to jen dojem 🙁 , ale zatímco směrovka, kde se nachází jaký stánek s občerstvením, je na každé křižovatce, popisky u zvířat se omezují na stručný, byť trojjazyčný název. Zajímavosti o zvířatech jsou na internetu (pěkné – viz lexikon), možná i v prodávaných brožurách.

Ve výroční zprávě (taky na Internetu) jsem se dočetl, že zoo si na sebe vydělá ze 70%, což je prý mezi českými zoologickými zahradami rekord. Ale co, asi to tak lidé chtějí. Navíc lidí, kteří tam byli za zvířaty (a ne jen na výletě s dětmi, jsem moc neviděl 🙂 . Ale zvířata v zoo mají, a jaká!


Želva obrovská, no – obrovská!


Jsem ptákomil – leskoptev purpurová.


Dytík úhorní – žije i u nás volně v přírodě.


Perlička supí – divili jsme se, jak tak malá hlavička stačí na tak velké tělo, ale brontosaurus to vlastně měl taky tak 🙂 .


Kobra černá, furt lezla sem a tam, nechtěla se nechat vyfotit 🙂 .


Nemá to plameňák jednoduché, když si potřebuje odpočinout 🙂 .


Nejnebezpečnější zvířata v zoo 🙂 – zvlášť když drží dítě kornout s krmením.


Veverka kapská sdílí výběh s potkany, prý je zoo hubí, ale zatím nevyhubila.


Dlouho jsme stáli před jezírkem a v parném létě tiše hrochům záviděli.


Zoborožec kaferský, fotograficky vděčný pták. Na požádání zapózoval 🙂 .


Strážní surikata vyhlížela nejspíš Alku 🙂 , nad zoo furt něco lítalo.


Projeli jsme se i na safari. Doporučuji ovšem raději „vláček“, je levnější, uvidíte víc a ještě se vám dostane komentáře. I když volavku na zarostlém jezírku by asi řidič přehlédl 🙂 .


Domácí skot Watusi, dvoumetrové rohy 🙂 . „Pásly“ se krávy na vozovce, tak jsem zastavil, za námi asi 15 aut. Osvobodil nás až „vláček“ (pick-up se dvěma přívěsy), který je „rozhrnul“. Jen tak tak jsme se stihli vmáčknou do mezery 🙂 .

Příjemně strávený den, jen doporučuji, pokud jedete za zvířaty, mobilní internet a zapnout výše zmíněný odkaz na lexikon 🙂 .

Honza
26.8.2018

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Optionally add an image (JPEG only)