Drobky – 4.9.2009

Ve světě se utěšeně rozvíjí FXJ, tj. výškový spínač. Zajímavě o tom píše Palo Lišhák na slovenských stránkách, tentokrát o Velké Británii, Argentině a Portugalsku. Ačkoliv mne FXJ zatím neoslovila, těší mne to. Pokud má některá kategorie nejblíže k vytouženému F5_ jménu, jsou to určitě „sviště“ (jak tomu na Slovensku pěkně říkají).

V Itálii se chystají na další kolo Autonomy (13.9. v Turíně). Mapa, itinerář, adresy hotelů a on-line přihlášky – moc se mi to líbí, třeba se k tomu také časem dopracujeme.

Stoupak.cz – moje druhé „dítě“ (i když produkt kolektivního úsilí) a nevím co s tím – mám psát na rcex nebo na stoupák? Mám jedno zrušit pro druhé nebo druhé pro první? Mám nebo nemám? Připadám si jak Hamlet s lebkou 🙂

Varování pro případné následovatele: tyto stránky jsou postavené na základě redakčního systému WordPress. Ten se mi jeví jako poměrně stabilní, i když ne vše funguje na první pokus, většinou se to dá „rozchodit“. Fórum je založené na phpBB a tento software se zatím zdá být nad mé síly :-(. Ale nepolevuji.

A teď něco pro konstruktéry. Pro výpočty vzepětí a velikosti ocasních ploch používám programy od Curtise Surtera, které jsou ovšem založené na vzorcích od Marka Drely. Na stránkách najdete programy pro normální uspořádání ocasních ploch, s „véčky“ i pro samokřídla, dokonce i program pro přepočet mezi normálními OP a véčkem. Stránka i programy jsou anglicky (dokonce v palcích), ale velmi názorné a pokud to myslíte s návrhem modelů vážně, stojí i za tu námahu s přepočtem.

Pro návrhy pohonů používám většinou Drivecalc, ještě pohodlnější je webový kalkulátor (tj. nejde stáhnout a uložit do počítače) EzCalc.

Tyto programy počítají ale pouze statické parametry. Odhady výkonu a účinnosti vrtule počítám dle grafů, které jsem zde již uváděl. Pokud to někoho zajímá, vzorečky i některá data jsou v přiloženém excelovém sešitu. Jen upozorňuji, že to není moc „uživatelsky přátelské“. Ostatně, víte někdo, jak spočítat elektromotor?

Další soutěž X5J bude 19.-20. září, pokud by se chtěl někdo zúčastnit, dejte mi prosím vědět a pošleme hromadnou přihlášku.

V posledním kole létal modelář vystupující pod nickem FF s dvoumetrovkou od Art Hobby poháněnou motorem Mega AC 16/15/5 s vrtulí 8×4.5 a 3čl. Lipol. Zaujalo mne to, protože tento motor mám v šuplíku. Vypočtený odběr je sice 33A, ale motor má stále slušnou účinnost okolo 75% (pokud výpočet nelže). Výkonové zatížení modelu bylo přes 200 W/lb, tj. asi 440 W/kg, a ani účinnost vrtule (opět vypočtená) nebyla úplně nejhorší. S malým a lehkým érem bych mohl cestou vzhůru předhonit i Honzova Iona (vtip, stejně by to cestou ztratilo křídla 🙂 ). Máte s tím někdo nějaké zkušenosti?

A nakonec ještě poznámku ke smyslu korespondenčních soutěží. Takové ty klasické „setkávací“ jsou určitě lepší, ale korespondenční je určitě dobrý trénink a kdyby nic jiného, vytáhne člověka ven a létat, i když se mu třeba moc nechce (třeba tento víkend 🙂 ).

Jan Kubica
4.9.2009