Drobky – 21. 5. 2023


V Hořicích se jel 60. ročník závodů „300 zatáček Gustava Havla“, v blízké obci Lukavec na to zareagovali takovouto parádní ozdobou (i když jsou to spíše „čopry“ než motocykly 😉 ). Motorky mě moc neberou, nemám rád ten kravál 🙂 , bylo krásně, vyrazil jsem na výlet.


Mé dvoustopé bezmotorové přibližovadlo. Cílem byla soutěž F5J v Nové Pace. Zvažoval jsem do poslední chvíle, zda se nemám přihlásit, ale nakonec jsem se rozhodl, že se mi nechce, že si naordinuji soutěžní přestávku.


Přijel jsem akorát na třetí kolo.


Jarda mě „zdržel“, abych mu změřil kolo čtvrté, ale moc štěstí jsem mu nepřinesl, zdálo se mi, že piloti „velkých“ jsou zvyklí na úplně jiný styl napovídání, než co stačí u „malých“. Létá se daleko a nízko, tj. jinak. Modely mají všichni stejné – Prestige 2pk, akorát ty pruhy mají piloti individuální.


Jde to ovšem i se „stopalcovkou“, ale v panujícím počasí neměly malé modely šanci. Na koloběžce mám spoustu času na přemýšlení, pořád vidím velký model spíše jako skladovací a transportní problém než supervýkonný stroj, kterými „plnotučné“ F5J modely bezesporu jsou.


Piloti mají zažitý start 3 sekundy rovně a teprve potom zatáčet – hezky se na to kouká. Výsledky na Stoupáku.


Čtyři a půl hodiny na stupátku mě odrovnaly. Na modely jsem ale nezanevřel. V neděli ráno jsem šel vyvětrat Zlina (mimochodem, přidal jsem na konec článku změřenou rychlostní poláru) …


… odpoledne potom na svah Javorníku K-jedenáctku. Mírný větřík, spousta termiky, a když je nejhůř, zachráním se motorem nebo brzdami, podle toho jestli je výšky málo nebo už moc 🙂 .


Nebyl jsem na kopci sám, i když pro většinu modelářů je nedělní odpoledne spíše společenskou událostí než příležitostí k létání. Vašek je nejproduktivnější a nejkreativnější liberecký modelář (viz jeho stránka na FB) .


A ještě jednou K-11, já ty tvary prostě „žeru“ 🙂 .

Honza
21. 5. 2023