Extra(buřt)


Model už má za sebou šest letů Zvlášť když je na louce mlha a s větroněm bych stejně nemohl létat příliš vysoko, je příjemné mít model na létání okolo hlavy 🙂 .

Přeskočte na 2. kapitolu.


Jak jsem se již svěřoval, propadl jsem krátkodobému okouzlení „kotrmelci“ a začal stavět „Extřičku“. Nadšení mě mezitím přešlo, ale rozdělaný model jsem dokončil a dneska poprvé okusil povětří.

Následující tři obrázky s popisky kopíruji, pro snadnější čtení, z výše odkazovaného příspěvku.


Profil je symetrický S8035, kterému jsem ale „napřímil zadní část, aby šlo křídlo postavit na rovné desce rovné. Dalším mým „vynálezem“ je to, že už nedělám výřezy v šablonách, jen zářezy, nůž tak nemůže uhnout.


Stejně se mi křídlo trochu prohnulo. Nosník po celé výšce profilu má zářezy, do kterých se zasunou a zalepí žebra. A lepidlo stahuje, takže se křídlo prohne a potom nejde potáhnout jedním kusem pěny „hezky“.


Na odtokovku jsem nalepil balzovou lištu a křidélka jsou také balzová. A tady jsem skončil, snad jen zatím.

Hotové křídlo mi tu „překáželo“ a ačkoliv mám rozdělaný další model, rozhodl jsem se akrobata dokončit. Nejdříve jsem ale prošel etapou „prznění předlohy“ 🙂 . Protože jsem chtěl šetřit vahou a protože většinou létám na louce, rozhodl jsem se vynechat podvozek. Když jsem vynechal podvozek, zvednul jsem křídlo o kousek výše. A když už jsem byl v ráži, změnil jsem oblé tvary na přímkové. Z Extry se tak stal Extrabuřt 🙂 . Jakmile jsem se rozhodl, co a jak, bylo dokončení modelu otázkou několika hodin (odhadem 10-12, takovýto model by se opravdu dal postavit za víkend).


Lepím hlavně kyanoakrylátem, Foam-Cure už je na dně, šetřil jsem si ho pro spoje, u nichž lze předpokládat nutnost nastavení polohy v průběhu lepení. V olejničce mám naředěný kanagom na balzu.


Bočnice trupu s VectorBoardu a balzy.


Hlavní přepážky jsou překližkové.


Před uzavřením trupu shora a zdola jsem dokončil křídlo.


Zalepené křídlo napomáhá rovinnosti trupu. Ale jinak je to otrava, musel jsem bočnice svrchu „zarovnat“, s celkem se blbě manipuluje, příště to musím vymyslet jinak.


Polopřepážky a potah jsou z VB.


Ocasní plochy jsem měl původně pouze pěnové, s V-drážkou oddělující pevnou a pohyblivou část. Ale nakonec jsem usoudil, že balzové lišty plochy zpevní lépe než původně plánované vzpěry.


„Dekl“ na spodní části trupu. Do vyříznuté díry se strčí prst a prohnutím se kryt snadno vyjme.


Pokus o „moderní“ kabinu z PET láhve. Ale nedal jsem to…


… kus tenkého VectorBoardu svou funkci splní taky, i když tedy vypadá dost hnusně.


Pod křídlem je těsno.

Vybavení je z Dorniera:
– 3x servo Turnigy TGY-1440A (2 z Dorniera, jedno nové z krabičky)
– přijímač AR620
– motor Ray 2822 s vrtulí 8×4, regulátor Dualsky 10A, baterie 3S450, pohon žere asi 6 A.
Vzletová hmotnost je 220 g.


Letí 🙂 . Tady je ještě video z mobilu (od Hedviky, naležato, neumím upravit 🙁 ).

První dojmy byly strašné, co jsem to zase postavil 😀 ? Na druhé zamyšlení – není to chyba eroplánu. Je to akrobat, obratný, nestabilní (ve smyslu zachovávající bez zásahu do řízení danou trajektorii letu), jen by si zasloužil „pár koní“ navíc. Ale pilot je divnej. Bolestně si uvědomuji, že:
– akrobatit mě vlastně nebaví (a proto ani nejde)
– na základní „kotrmelce“ i na osmičky okolo hlavy je polomaketa mnohem zábavnější, protože vypadá a tudíž je na co koukat 🙂
– nad termiku stejně není.

Nějaký barevný kabátek model dostane, určitě s ním budu chodit létat a téměř jistě o něm budu psát. Hlavně jsem rád, že mám jasno, že s některými věcmi už bych si zahrávat neměl 🙂 .

Honza
5.11.2022


Kapitola 2


Bílý akrobat je neštěstí. První úpravu bylo doplnění černých pruhů na spodní stranu křídla…


… následovala kabina a první zelené klíny. Mezitím ale dorazila i nová vrtule APC 8×6 SF. Výkon motoru doslova vyskočil z asi 60 W na asi 105 W a najednou se dalo stoupat až do nebe. Zaboha jsem ale nemohl model dostat do autorotačních obratů, těžiště bylo moc vpředu.


Proto bylo nutné přestěhovat přijímač za serva a posunout baterii dozadu (srovnejte s fotkou výše). Originální Spektrum přijímač AR620 se ale nevešel, proto jsem nasadil mnohem menší Lemon 0034. Kopané výkruty i vývrtky model už zaletí, ale těžiště bude chtít ještě kousek dozadu.


Barvy dostával model postupně.


Vždyť je to hračka, ne 🙂 ? Barvy jsou „kocourovaté“ až běda, ale už jsem si zvykl.


Plánek v PDF.

Honza
10. 11. 2022