Poslední letošní


Přeji všem pravidelným i občasným návštěvníkům RCEx pevné zdraví a spoustu příjemných (nejen) modelářských chvil v novém roce 2022.

Překvapení pod stromečkem
Našel jsem pod stromečkem letecko-modelářská trička.


Ježíška už asi přestalo bavit sledovat mé neodborné pokusy na poli aerodynamiky a proto se rozhodl mě jednou pro vždy osvítit – letadla drží ve vzduchu kouzla, případně velmi důležitá kouzla 🙂 . Z obrázku ovšem usuzuji, že i vzduch hraje nějakou roli 😉 .


Pořád nevím, co si mám o Ježíškovi myslet. Prozradil, že ví, že nemám s čím létat, ale přesto s tím nic nedělá?! Je to otevřený výsměch 😀 .


Právě před rokem jsem dostal souhrnná CD se 750 vydáními časopisu FMT, letos je doplnila další CD s ročníky 2019 a 2020. Je to prima, papírové časopisy mám na chatě, nyní mohu hledat z tepla domova. Akorát jsem zjistil, že 750. číslo bylo červnové, chybí mi tedy 6 čísel z roku 2018. Jako na potvoru poslední článek, co jsem v FMT hledal, je právě z onoho chybějícího půl roku 🙂 . Stejně je to „prohrabování“ starými ročníky fascinující, vývoj se nedá zastavit (leda na omezeném prostoru a krátkou dobu, např. v socialistickém táboře míru 🙂 ).

Disinformace nebo misinformace, aneb losování „bůh ví pokolikáté už“
Teď trochu odbočím k jazykovědě. Slova v titulku jsou „anglicismy“. První označuje zavádějící informaci, druhá jen informaci nesprávnou. Z logiky vyplývá, že o tom, že informace je zavádějící, ví jen její původce; vždy když vidím v novinách slovo „dis/des/dezinformace“ napadá mě, jak autor může vědět, o co jde 🙂 . Nesprávných informací je ovšem většina, většinou to autor myslí dobře 🙂 .

V tomto vlákně na RCGroups se diskutuje (příklad použití předpony dis- ve smyslu protilehlý, proti sobě) o vytváření startovacích matic. Autor programu Gliderscore Gerry Carter naznačil, jakým způsobem generuje startovací matice. Zatím jsem si jen stihl ověřil, že to, co jsem si před rokem ověřil, bylo nesprávné. Udělal jsem chybu, omlouvám se za nesprávnou (mis-) informaci a sypu si popel do másla na hlavě 🙂 .

Startovací matice lze generovat postupně (rekurzívně), k optimální matici lze přidávat další kola, přičemž se optimalizuje pouze v rámci přidávaného kola. Program v Excelu, který je minimálně o řád rychlejší než původní, je ke stažení zde. Program přerovnává (optimalizuje) existující matici, dal jsem si za úkol sestavit program, který bude optimální matici rovnou vytvářet. Když to umí Gliderscore, tak to zvládnu taky 🙂 , ale nevím kdy 😉 .

Co dál?
Po dokončení Dorniera jsem se chtěl pustit do ERESky, ale nějak mě přešel elán.


Chodím létat skoro každý den, většinou se Slite, nepřestává mě fascinovat, jakou „termiku“ jsem schopen najít i pod zataženou oblohou – pořád se učím. Ale napadá mě, že vlastně nový model nepotřebuji, Slite létá dobře, když jí to pilot nekazí 🙂 .

Ale co třeba tato hodně přerostlá RESka? Vybavení mám už 6 let v šuplíku od ASW 🙂 .

Samá šťastná přistání v roce 2022!

Honza
30. 12. 2022