Arado 96 (C-2) – zbarvení


Článek o stavbě C-dvojky jsem zakončil poznámkou o „čisté technické kráse“, kterou jsem nechtěl kazit nějakou kamufláží. No nevím, jestli jsem udělal úplně dobře 😉 .


Objednal jsem si v OBI (a došel k okénku) stejnou hliníkovou „artovou“ barvu, jako jsem použil pro Miga. Model je jednobarevný, nebylo nebezpečí, že mi barva někde podteče.


Vzorem mi byla tato předloha. U označovalo letadla provozovaná Leteckým učilištěm v Prostějově, L potom pobočku Olomouc, číslo jsem si vymyslel – Arado je mým 60. RC modelem.


Znaky i imatrikulace jsou opět vyřezané z Oratrimu. Na křídle jiného starého modelu jsem sice zkoušel i šablony a znaky barvené, ale nakonec jsem nenašel odvahu „zkazit“ nový model technikou, kterou nemám úplně zvládnutou.


Znaky…


… imatrikulace na křídle jen zdola, zato dvakrát …


… a na trupu.


Doufal jsem, že „nálepky“ trochu rozbijí jednolitost povrchu, ale zdá se mi, že to moc nefunguje. Chtělo by to orýsovat panely, ale obávám se, že jsem líný.


Části motorového krytu jsem natřel černou akrylovou barvou.


Dneska k večeru jsem šel zalétávat. Musel jsem do modelu „investovat“ ještě dvoukorunu 🙂 , první let jsem raději rychle ukončil pro zjevnou nestabilitu.


Po dovážení model létal hezky, je plně akrobatický (což já ovšem nevyužiji, i když se snažím), ve vzduchu vypadá „jako živý“. Ale ta barva není vidět, nesmím létat moc daleko nebo ztratit povědomí o poloze modelu.

Budu teď trochu proti sobě, protože stejnou zkušenost mám se stříbrným Migem, kamuflované súčko je jen o málo lepší, domnívám se, že spíše kvůli členitosti tvarů než kvůli barvě. Pro příští modely si musím vybrat nějaké vysoce viditelné a kontrastní barevné schéma 🙂 .

Druhá poznámka se týká srovnání vrtule a dmychadla. Fury je rychlá, dynamická, ale baterie 2S1000 stačí tak na 3 minuty motoru. Arado je stejně velké a těžké, ale 2S460 stačí na asi 6 minut. Takže to malé dmychadlo je minimálně 3x, spíše vícekrát „žravější“. Podle mě je to akceptovatelná cena za opravdovou 🙂 „stíhačku“.

Čtvrtkilové čtvrtmakety mě baví, už kreslím další.

Honza
29.4.2021