Drobky – 16. 2. 2021

Při čtení RCGroups jsem narazil na blog modeláře s nickem Monza Red a jeho popis účasti na „Poháru Baronů“, pokud vládnete angličtinou, stojí za přečtení, na překlad je to (na mě) příliš dlouhé. Než si pustíte video, doporučuji přečíst následujících pár řádků:

 • Stránky organizátora (ve francouzštině), včetně pravidel a přihlášek na letošní ročník. Maximální počet pilotů je 80, k dnešnímu dni je přihlášených 53.
 • Modelem musí být cvičný Baron (mimochodem, za ARF se strhávají body 🙂 ) s rozpětím přibližně 1.6 m poháněný buď dvoutaktem .35, čtyřtaktem .52 nebo elektromotorem s max. výkonem 825 W. Model musí být ovládaný pouze směrovkou a výškovkou, rozměry oproti originálu musí být +/-10%, tvar ocasních ploch je libovolný. Model musí mít kryt motoru, pilota, kulomet a výztužné dráty.
 • Letové úlohy, následující po statickém hodnocení, jsou čtyři:
  – srážení tyček
  – závody okolo pylonů
  – honění „lišky“ (doslovný překlad)
  – průlety brankou (limbo)
 • Létá se po skupinách 10 pilotů. Poslední dvě úlohy se letí po obědě, v jehož průběhu se prý „nemírně“ požívá (inu Francie 🙂 ), je to vidět 😀 .

Legrace to ale musí být ukrutná, moc se mi to líbí. Pokud by někomu jedno video nestačilo, zde je ještě jedno z roku 2019.

Když tak o tom přemýšlím, tak „Baroni“ jsou asi nejzábavnějším soutěžně-zábavním modelářským podnikem, co znám. Nechtěl by to někdo zkusit? Máme vůbec nějaký typický začátečnický RC model pro podobný účel? Pluto? To ne, Baron je hezčí 🙂 .

V souvislosti se seriálem svých vzpomínek jsem při hledání nějaké informace narazil na „historiky“. Uvědomil jsem si ale, že mě „historické“ historiky vůbec nelákají, (A) jsou to modely starší než já, takže jsem je nezažil, (B) je to popsané v úvodu tohoto článku ze stránek Klubu historických modelů a motorů. Dokonce se zdá, že vznikají nové konstrukce tvářící se jako historické, jako třeba nejoblíbenější model pro E-gumáky, Sokol 465G. Každému, co jeho jest. Ale závody v Plzni s Vosami závidím. Stejně je divné, že ještě není žádný klub pro modely ze 70. a 80. let…

Když jsem hledal informace o motorech COX (už se nevyrábějí 🙁 ), narazil jsem na měření motoru Cox Tee Dee 0.010, nejmenšího sériově vyráběného spalovacího motoru na světě. Důvodem k výzkumu je to, že je potřeba malé pohonné jednotky pro drony, které mají setrvávat ve vzduchu dlouhou dobu. I když má malý spalovací motor účinnost jen asi 6%, je váhově výhodnější než elektropohon.

Už aby bylo jaro 🙂 .

Honza
16.2.2021

Komentáře: 6

 1. Tak to je boží 🙂
  Bezvadné je, jaká spousta pilotů se sejde jen s jedním druhem modelu, to je super.
  Hon na lišku dobrý, klasika, ale průlet bránou byl očividně po „obědě“ a správně až nakonec. Masakr. Nedalo mi to, pustil znova a počítal. 25kusů umřelo. Tak jasně, konec akce, ten oběd, srandičky a jistě i záměr. Beztak si potřebovali postavit nové na další ročník 😀
  Super akce.

  A jaro už se blíží

  1. Ahoj Vláďo, ten závěr je „takovej galskej“ 🙂 , zaujal mě chlapík, co chtěl letět na zádech a rozplácl se ještě před brankou 🙂 . Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na Honzu K. (nemyslím sebe 🙂 ).

   Ale napadá mě, že bychom si takový nějaký sranda podnik mohli zorganizovat taky, méně kontaktní, nerozbíjecí, a bez omezení na jeden typ modelu. Zraju 😉 . H.

   1. Ahoj Honzo,
    jj, ten rozmázlej před bránou na zádech mně taky zaujal 😀 . Jednoznačně si to ale borci užívají maximálně, což je paráda.
    Jinak jasný, jsem určitě pro, já rád pohodové sranda akce.

    A kdyby o to někdo hodně stál, našel bych i nějakého krtkobijce 🙂 .

 2. Ahoj Honzo, dal bych to Iony od Paláčka, těch je u nás nejvíc :-)))
  Za průlet brankou na zádech-dvojnásobek bodů!!!
  Ne vážně, určitě bych do toho šel. něco podobného jsem chtěl u nás zorganizovat ale nějak se to nesetkalo s pochopením.
  ,,Píchání balónků,, Nafouknuté a přivázané k bambusové tyčce.

  Domluvíme na Soutěžičce až tenhle hnus pomine
  Měj se krásně, Aleš

 3. Jo a šel bych do toho s nějakým érem od RC Factory, kdyby se jich objednalo víc, třeba by byla i cena příznivější. Samozřejmě jen pro tento účel.
  Stejné éro, motor i baterky a 1m rozpětí. Jé to by byla legrace!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Aleš

Komentáře nejsou povoleny.