Kabátek pro „Žabáka“


Hotovo, alespoň prozatím. Ne, že by nebylo co vylepšovat, ale nějak mi došly síly, už mě ten model pod vlivem „plánů na nové světlé zítřky“ nebaví 😉 .

Konstruovat a stavět model jsou často duševní muka. Jako předlohu jsem si vybral československou 9016 dle návodu na kit od Eduarda. Kamufláž měla být shora čtyřbarevná. Strávil jsem asi dva dny prohlížením katalogu Vallejo a nakonec usoudil, že jsem prakticky barvoslepý a že mi bude stačit zelená a hnědá 🙂 . S výběrem barev mi pomohla žena, přeci jen má vyvinutější smysly – dokáže rozlišit odstíny, které se mně jeví stejné 🙂 . Nakonec jsem si objednal z řady barev Model Air 71324 BS Dark Green, 71029 Dark Earth a 71318 AMT-7 Greyish Blue (pro budoucí referenci, až to budu hledat 🙂 ).


Stříkal jsem normálně v pokoji, jen jsem si zakryl „dopadové plochy“ plastovou fólií.


Maskování spodních ploch.


Zelenou jsem stříkal „od oka“, bez šablon.


Maskování pro druhou barvu. Hmmm, několikrát jsem nalepil masku obráceně, vlnou do zelené. Až tragikomických rozměrů nabyla tato má schopnost při vytváření červeného lemování žraločí tlamy (viz dále) – na dva lemy jsem potřeboval 6 pokusů 🙂 .


Hard part’s over 🙂 .


Kochací foto zespodu…


… a shora. Žabák jménem skokan zelenohnědý 🙂 . Hnědá vyšla o mnoho lépe, podle mě kvůli postupně získávaným zkušenostem. Zelenou jsem stříkal nadvakrát, hnědou ve čtyřech vrstvách. Pořád se člověk učí, i když možná je rozdíl i v barvě, protože na spodní šedomodrou také stačily dvě vrstvy.


Kabinku jsem nabarvil ručně.


Znaky jsou vyřezané z Oratrimu.


červený a modrý segment znaku jsem nalepil na bílou fólii a poté na rubovou stranu (krycí papír) obkreslil kolečko podle šablony.


Lepení znaků na model, opět podle papírové šablony.


Označení na přídi je také vyříznuté z Oratrimu.


„Pusinka“ je takovou třešinkou na modelu, nejprve jsem si také předlohu natrasoval do Qcadu…


… červené lemy jsem na jedné straně ořízl dle šablonky, na druhé stříhal vlnitě od oka (viz poznámka výše na téma „která strana je ta pravá“)…


… byl jsem překvapený, že vše lícovalo.


Tlama je dělená na střední (spodní díl) a boky. On je trup v daném místě mírně zakřivený, tak jsem se trochu bál, že nálepka nepřilne.


Tak nevím, jestli jsem to nepřehnal, možná měla být tlama menší a míň „krvavá“ 🙂 . Alespoň je poznat, že je to model, ne maketa 😉 . Jo, závěsníky a povrchová úprava přidaly asi 20 g, bez baterie model váží 320 g.


Ve vzduchu, s podvěšenými bombami ale „súčko“ vypadá nádherně. Jen to maskovací zbarvení je pro podzimní krajinu trochu nevhodné, holt ho nesmím spustit z očí.


Musím se pochválit, jsem spokojený 🙂 .Ještě bych měl doplnit linky paneláže a obtisk slečny a znaku na gondoly, ale myslím, že se bez nich model v pohodě obejde 😉 .

Honza
6.11.2020

Komentáře: 2

 1. Tedy pane Honzo, super práce. Krásnej kousek.
  Závidím tvou trpělivost.
  Hlavně ať se dožije osobního okouknutí, ti ho hodím a bůh s ním 🙂
  V.

  1. Děkuji, Vláďo.

   Nebude tak zle, je to lehoučké, létá samo. Už jsem říkal Hedvice, že tu tlamu si udělám i na Django 🙂

Komentáře nejsou povoleny.