Drobky – 21.6.2020


Pěkně nám to léto začalo – celý víkend prší, létat se nedá 🙁 . Tak si stavím, kreslím a čtu. Toto video z RCGroups mně ale zvedlo náladu o asi dvě patra 😀 .

E-RES
V nejnovějším (červnovém) čísle FMT je pokračování recenze Slite V2, tentokrát autor postavil dva nové exempláře pro E-RES. Tedy, vhodnými pohony jsou, vedle těch uvedených v tomto článku, jsou:

  • Torcster Blue A2225/19, 3S, vrtule 8×5, stoupavost 4.3 m/s při vzletové hmotnosti 511 g.
  • Schnurzz 20G, 3S, 8×5, stoupavost 4 m/s při 484 g.
  • Hacker A10-7L s převodovkou, 3S, 13×8, stoupal ale 6.3 m/s při 518 g (odkaz v dřívějším článku).
  • Autor měl připravený i motor Schnurzz 16GS, který mu ale při zkouškách s tříčlánkem shořel.

Doufám, že se najde nějaký dovozce/výrobce vhodných „motůrků“, mnou ve Slite použitý motor Dualsky 2227 se mi zdá výkonově dost jinde než Torcster nebo Schnurzz. Hacker se mi líbí moc, ale to už je zase jiná liga, hlavně cenově 🙂 .

Podle německých pravidel má model vystoupat za 30 sekund do 90 m, takže všechny zkoušené pohony vyhoví i v modelu s asi 100 g dodatečné zátěže. V závěru článku se autor přimlouvá za větší rozšíření E-RES, neboť nároky na pořadatele (letovou plochu a gumicuky) jsou mnohem menší. Zároveň ale i upozorňuje, že taktika létání s elektrou je velmi odlišná od vlekání.

Program na zimu
Co jsem zase začal „modelařit“ (rozumějte stavět 🙂 ), nějak se mi začaly hromadit předlohy. Vedle „dvacetinek“ (tj. „čvrtmaket“ v měřítku okolo 1:20) mě napadlo, že bych si mohl postavit i větroně. V knize Bezmotorová letadla v Československu se mi líbí všechny 🙂 (psal jsem o ní zde, takže mi to rozhoupávání trvalo asi 9 roků – zatím 😀 ), vybral jsem si Zlína X-2.

Větroň byl postaven ve dvou (možná třech) exemplářích nejprve s eliptickým trupem (Zlin X), po haváriích byly eliptické trupy nahrazeny jednoduššími šestiúhelníkovými (Zlin X-2).


Model mám navržený v měřítku 1:6, tj. s rozpětím 2.5 m, a samozřejmě dostane elektrický pohon (nebudu v krátkém čumáku vozit olovo 🙂 ), možná přidám i brzdy.


Křídlo má oproti vzoru zvětšenou hloubku na konci a zvětšenou výškovku (fialové čáry přes původní sken z knížky). Zatím mám jen obrysy v QCADu, počítám, že do podzimu dokreslím detaily a objednám materiál 🙂 (anebo taky ne, když mě mezitím chytne něco jiného).

Příjemné léto.

Honza
21.6.2020

1 komentář

Komentáře nejsou povoleny.