Kabátek pro Fury


Pokračování nekonečného příběhu o zkoumání slepých uliček, aneb jak Fury dostala uspokojivý, nikoliv však perfektní kabátek.

North American FJ-1 Fury je námořní stíhačka z bezprostředně poválečného období. Používanou barvou byla „tmavě modrá“. Zjistit, jaká tmavě modrá je ta správná tmavě modrá, byl ale docela oříšek. Na některých schématech a obrázcích byla barva více modrá, na jiných spíše černá, nevěděl jsem si rady. Protože jsem dosud balzové modely většinou barvil akrylovými barvami na polystyrénové modely, objednal jsem si spreje s francouzskou modrou č. 210 a půlnoční modrouč. 216. Se stříkáním jsem čekal na lepší počasí a neustále přemítal, jestli mám opravdu podle plánu stříknout první vrstvu francouzskou a druhou půlnoční, nebo naopak.

Potom jsem začal stavět Su-25 a rozhodl se, že si po konečně splním 40 let starý sen a pořídím si stříkací pistoli. O sadě stříkací pistole a kompresoru jsem měl jasno poměrně rychle, ale dříve nevyřešený problém s barvami opět vyplaval na hladinu. Nakonec jsem našel pomoc ve vlákně britského kitařského fóra. Správným odstínem se zdá být FS15042 (to FS znamená Federal Standard), či ANA623, které však prý nejsou úplně stejné. Nakonec jsem si společně s pistolí objednal dvě lahvičky barvy Vallejo Model Air v odstínu 71300 (dle nápisu na lahvičce FS15042-ANA623) a jednu bílé 71001.


Kompresor má výstupní hrdlo se závitem, hadička k pistoli má závit jiný. Součástí pistole byl i adaptér, který ale ke kompresoru nepasoval. Pomohl jsem si plastovou hadičkou a lepicí páskou, abych vše vyzkoušel. A těsně předtím, než jsem sedl k počítači, abych napsal stížnost, mě napadlo se ještě jednou podívat do krabice, ve které zásilka dorazila. V malém plastovém pytlíčku se mezi vycpávkovým materiálem krčila správná redukce 😳 . Sice bez těsnění, ale s tím už jsem si poradil hravě.


Pamatoval jsem si, že jsem někde viděl popis, jak má vypadat americký znak. Po kratším prohrabávání se modelářskými časopisy jsem našel prosincové číslo Model Airplane News z roku 2015. V článku se tvrdí, že na 90% modelů jsou znaky nesprávné. Je to ovšem jednoduché, základ je poloměr R. Nakreslí se kolečko s poloměrem R a do něho se vepíše hvězda (podívejte se na obrázek). Vodorovná ramena hvězdy se prodlouží o R pro „křidélka“. Výška křidélka je 1/2 R (pozor, křidélka nejsou symetrická, jsou posunutá výše, neboť navazují na vodorovné hrany hvězdy, v tom se prý chybuje nejčastěji. Pokud mají křidélka uprostřed červený pruh (poválečné provedení), má tento výšku jedné třetiny, tj. 1/6 R. Nakonec se celý znak „obtáhne“ lemem se šířkou 1/8 R. Pokud budete někdo potřebovat výkres či sken původního článku, napište mi.

I správný tvar písmen jsem hledal, ale nenašel vůbec nic, tak jsem si „font“ vymyslel.

Postup barvení jsem vymyslel následující – nejprve podstříknout místa znaků a písmen bílou, poté vyrobit z maskovací pásky šablony, ty nalepit na model a model přestříkat modrou.


Nejprve jsem pásku nalepil přímo na papír. Hmmm, slepá ulička, páska strhávala i vrstvu papíru. V dalším kole jsem papír dal do silnějších plastových desek a to už šlo. Jen se nesmí na žiletku moc tlačit. A plast musí být silný, tenký jsem rozřezal 🙂 .


Dalším problémem bylo, jak dostat masky na model. Po jednotlivých kouscích to nešlo (nebo jsem ztratil trpělivost příliš brzy).


Nakonec jsem dospěl k přenášecí pásce.


Kódové i číselné označení je vymyšlené (je to model, ne maketa 😉 ).


Model jsem stříknul dvěma vrstvami vodou mírně (20%) naředěné barvy.


Masky jsou podteklé 🙁 , na křídlech méně, na trupu více. Podle mě jsem udělal dvě chyby – měl jsem použít neředěnou barvu a měl jsem vždy stříkat kolmo k povrchu, právě na tvarově složitějším trupu se asi nelze vyhnout tomu, že proud barvy směřuje k povrchu pod ostrým úhlem.


Kabinku z Vector Boardu jsem zamaskoval pásky a natřel štětcem akrylovou barvou. Při sundavání pásků jsem na několika místech barvu strhl (viz poslední foto). Jak tvrdí experti, je potřeba plastové povrchy dobře odmastit.


Pruhy usnadňující orientaci. Model je na svou velikost hodně rychlý a jak jsem se již přesvědčil, pruhy pomáhají.


Dnes ráno v Hořicích, krásně jsem si polétal.


Ve znacích chybí ještě červené proužky, musím koupit barvu.

Rovněž přemýšlím, jestli znaky ještě jednou nepřestříkat bílou. Nebo jestli nemám vše bílé vyřezat z Oratrimu a nalepit. Nejspíše ale model zůstane tak, jak je. S podtečenou barvou jsem se smířil, ze dvou metrů to stejně není vidět. I vrstev modré mohlo být více, na dvě vrstvy jsem spotřeboval právě jednu celou lahvičku, a mám ještě jednu. Ale model barvami přibral asi 5 g, což je při vzletové váze asi 190 g relativně dost. A nakonec, mně se model líbí i tak, má charakter 🙂 .

Honza
14.3.2020

Komentáře: 16

 1. Ahoj Honzo, k tomu podtékání barev-pomáhá přechod stříkaného místa a šablony ofouknout lehce bezbarvým lakem. A až po zaschnutí laku stříkat barvou. Ten lak „utěsní“ případnou mezírku pod šablonou. Není to můj vynález, poradil mi to kolega. Zeptám se na kompresor, jestli můžu-jak je to s hlučností? Dá se s tím dělat v bytě nebo to vyvolá nevoli sousedů? Mirek

  1. Ahoj Mirku, přestříkání lakem jsem kdysi dělával, ale to byl nitrolak na nitrobarvu. Tady si fakt myslím, že maska nemusí být přilepená k ploše, stačí, když přiléhá. Ale musí být nestékavá barva. Ještě budu experimentovat.

   Kompresor je tichý, alespoň se mi zdá. Stříkal jsem v bytě a nikdo na mě nepřišel 🙂 . Při prvních pokusech (večer v 8) jsem měl kompresor na pracovním stole a stříkal jsem vzorky v krabici, ve které přišel. Kluci kitaři říkají, že stříkají normálně i v noci.

   Ještě poznámku – stříkal jsem v kuchyni na igelitové fólii. Když jsem skončil a vše uklidil, zjistil jsem, že na nezakrytém zbytku podlahy je modrý poprašek. Šel normálně setřít, nebyl přichycený k podkladu. Takže bacha na manželku 😉 . H.

   1. Ahoj Honzo, dík za info, tak to do nějakého takového kompresoru půjdu. Plánuju si udělat něco jako stříkací box z velkých krabic od serverů, které nám zbyly v práci. Tak tím snad ten barevný spad omezím. Máme čerstvě vymalováno, to by byl průšvih a minimálně tichá domácnost?. A nebo počkám, až budou vyšší teploty a stříknu to v práci na dvorku.

 2. Honzo znaky ve vektorech máš tady: https://www.mr-plotter.com
  Ideální pro řezací plotter (mám :-)), ale samozřejmě lze i vytisknout na jakékoli tiskárně a pak podle toho řezat ručně, jako děláš ty.
  Jinak pro plotter existuje fólie oramask, která je právě určena pro maskování – optimální lepidlo kvůli podtékání atd. Opět lze řezat i žiletkou.

 3. Ahoj Honzo, pěkný to máš. Ta modrá, co jsem koukal já, by měla být FS 15044, ale to stejně nikdo nepozná 🙂
  Jinak schéma na kreslení výsostných znaků i font máš na RC groups:
  https://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?359029-Post-scale-decals-for-downloading/page2
  Já už mám Pinto téměř dokončené, čekám na sprej od Pecky, abych to trošku nabarvil. Ale stříkat označení nebudu, nechal jsem si to vyřezat v reklamce z folie.
  Až to bude hotové, hodím foto.
  Pavel

  1. Ahoj Pavle, děkuji za pochvalu i odkaz, ono všechno někde je, jen to najít.

   Stříkání se učím, 40 let jsem jen barvil mikelantu 🙂 .

   Dneska jsem si s Fury krásně zalétal v termice, nepřestává mě překvapovat, jak hezky létá, vrtule asi brzdí víc, než se obecně myslí. Jen měla být na 70 mm dmychadlo 🙂 .

   H.

 4. Jen upřesním kolegu thr, – maskovací plotrová fólie má označení ORAMASK 810. Její hlavní nevýhoda je, že se časem smršťuje, takže ideální je ji hned po nařezání zpracovat. Obchody s kity prodávají ještě maskovací archy Tamiya z pásky KABUKI, která je na maskování asi lepší. Baleno je to po 5 kusech v rozměru 240x180mm a existují dva druhy, z čehož jeden je bez jakéhokoliv potisku, druhý má vytištěn milimetrový rastr.

 5. Ahoj Honzo,
  tak přikládám slíbená fota mého Pinta. Ve vzduchu to ještě nebylo, doufám, že to poletí.
  Ještě to musím „napípat“ do rádia 🙂

  1. Pavle, smekám. Otázky?
   1) Nebudeš ty kitař, alespoň bývalý 🙂 ?
   2) Na jakou váhu jsi se dostal?
   3) Kdy bude zálet? Zítra má být hezky, že bych se přijel podívat.

   Dík, H.

 6. 1) Ano, jsem bývalý kitař 🙂
  2) 250g letová
  3) Nevím, napadlo mě to zítra, ale uvidím, jak mi to vyjde časově, mám dost práce kolem baráku.
  Pavel.

  1. Ahoj Pavle, tak co, létá? Tady u nás funí jako blázen, ale i tak jsem si asi 2×3 min polétal.

   Také by mě zajímal ten KF profil, mně se dost hrubě nelíbí, ale každý říká, že na to, jak je jednoduchý, létá hezky. Jaké máš zkušenosti?

   H.

 7. Ahoj Honzo, zatím to neletělo, u nás taky funělo a to se mi na zálet moc nechtělo. Ale éro je připravený v pohotovosti. Zjistil jsem ale, že mi pomalu odchází baterie ve vysílači, takže to budu muset nějak pořešit, asi tam dám LiIonky a bude klid.
  S tím KF profilem zatím žádné zkušenosti nemám, takže mě to zajímá stejně, jako Tebe:-)
  Pavel.

 8. Ahoj Pavle, doufám, že po záletu oživíš svůj web, ať si taky jednou počtu 🙂 H.

 9. No, máš pravdu, že už by to chtělo. Nějak jsem se na to vykašlal 🙂

Komentáře nejsou povoleny.