Modernizace EZ


EasyStar se po 4 letech dočkal modernizace. Pavlíka létání nechytlo, ale jako učební pomůcka se EasyStar osvědčil, pokud dobře počítám, už čtyřikrát.


Mám ucelený výcvikový program 🙂 . Vysílač DX5e spárovaný s USB přijímačem a stařičký simulátor FMS tvoří první krok. Když žák zvládne základy, postoupíme ke skutečnému létání na „kabelu“, byť v případě vysílačů Spektrum jde o spojení bezdrátové. Nejprve dostane jen směrovku, potom motor a nakonec i výškovku. Obvykle stačí tak 4 patnáctiminutové lety a může jít na sólo 🙂 .

Před rokem, dvěma přišel model o motor. Nahradil jsem původní S400 větší S480 a zadělal si na problémy s těžištěm i moc velkým výkonem. Původní „vrtulka“ byla totiž na hřídel motoru jen nalepená. Samozřejmě, asi před měsícem odlétla a zmizela v porostu. Namísto nové vrtule jsem se rozhodl k zásadní modernizaci.


Motor je Turnigy 2210-1650, i ta „obrácená montáž se hodí“ 🙂 . Držák motoru je trubka navinutá z papírové pásky a překližkové „kolečko“.


Jako výrobní i montážní přípravek posloužila tuba od šumivých tablet.


Největší problém byl „vykuchat“ původní motor a regulátor, nakonec jsem se rozhodl, že nový regulátor „přiznám“ a do trupu ho schovávat nebudu.


Kusy izolepy nejsou sice moc hezké, ale účel plní. Vrtule je APC 6x4E, větší se nevejde – mezi koncem listu a trupem zůstala mezera tak 1 mm. S baterií 3S1500 (stařičká Polyquest, asi 10 let 🙂 ) pohon „žere“ 13-14 A.


Trochu váhy snad úprava ušetřila 🙂 .

První let byl zklamáním 🙂 , pohon „řve“ úplně stejně jako Speed 400. Na rozdíl od „plechovky“ ale i hezky táhne, stoupavost je na cvičný model až moc velká. Hluk je nepříjemný, domnívám se, že je způsobený tlačnou vrtulí, která pracuje v úplavu za křídlem a trupem, listy tak přecházejí mezi proudy, které mají různé rychlosti. Uvidíme, jestli se časem něco neuklepe, snad ne 🙂 . Jinak model létá jak se na EasyStara sluší, pomalu a stabilně.


Nevím, jestli už v době SAFE a dalších elektronických systémů nejde o překonaný způsob výuky létání, mně se ale osvědčil. A s EasyStarem si vždycky rád zalétám i já sám 😉 .

Honza
27.8.2018