FMT


Přestal jsem si před léty kupovat české modelářské časopisy (vlastně co odešel z redakce RCR pan Sládek) a po krátkém koketování s anglicky psanými časopisy jsem skončil u FMT. Zdá se mi mému naturelu bližší a taky si mohu procvičovat své chabé znalosti německého jazyka. Navíc teď nemám na modely čas 🙁 , tak se modelářsky vyžívám alespoň čtením 🙂 .

LuftVO
V Německu platí od 1. října 2017 nový zákon o letectví, který upravuje „provoz bezpilotních prostředků a který pro modeláře zavádí následující pravidla:

  1. Povinnost pojištění.
  2. Osvědčení o znalostech, nazval bych jej letecko-modelářským průkazem. Potřebuje jej každý modelář, který chce létat s modely těžšími než 2 kg nebo chce létat výše než 100 m. Osvědčení mohou piloti starší 14 let (případně i dříve, pokud k tomu svolí zákonný zástupce) získat on-line, stojí asi 27 EUR a platí 5 let.

    Držitelé pilotních průkazů již toto osvědčení nepotřebují, stejně tak piloti modelů s hmotností 25 až 150 kg, kteří se již řídí jiným předpisem. Další výjimkou je létání na uznaných modelářských letištích, která mají povolení létat výše a řízení provozu.

  3. Multikoptéry výše než 100 m nesmí ani s osvědčením. Výjimkou jsou opět uznaná modelářská letiště.
  4. Nesmí se létat nad shromážděními lidí a v blízkosti menší než 100 m od nich.
  5. Modely se startovní hmotností větší než 250 g musí být označeny trvanlivým a ohnivzdorným štítkem se jménem a adresou pilota.
  6. K létání s modelem je potřeba souhlasu vlastníka nejen startovací/přistávací plochy, ale i ploch, nad kterými se létá.
  7. S FPV se smí létat maximálně 30 m vysoko, přičemž model buď nesmí být těžší než 250 g nebo musí pilota doprovázet pozorovatel letového prostoru. Pro létání výše než 30 m je potřeba systém učitel-žák.
  8. Dále je samozřejmě zakázáno (nebo je třeba předem získat povolení) létat v noci, v „citlivých“ oblastech (letiště, továrny, věznice, vodní cesty), přírodních rezervacích, atd.

Podle mě jde o krásnou ukázku toho, co dokáže způsobit pár „nedisciplinovaných jedinců“, zejména s multikoptérami. Alespoň mně se to tak jeví (viz zejména body 3, 4, 6). Ne že by se mezi piloty konvenčnějších modelů nenašli blbci, ale přeci jen je jich podstatně méně než lidí, kteří si koupili hračku v supermarketu a potom natáčeli sousedku u bazénu 🙂 .

Zdá se mi, že účelem je, aby si piloti modelů uvědomili, že mají zodpovědnost (viz třeba omezení vydání Osvědčení pouze starším 14 let) za to, co svým koníčkem mohou způsobit, což je jistě dobře. Na druhé straně je to další zbytečná buzerace, předpis upravující chování tam, kde by měl stačit zdravý rozum.

Bojím se, že je jen otázkou času, kdy něco podobného začne platit i u nás 🙁 ; už se vidím, jak mě honí policajti po louce 🙂 .

Stavebnice v rozsypu
V Německu se čím dál tím více staví z balzy, soudě dle množství recenzí stavebnic. Zdá se mi, že se trend od ARF a pěny vrací ke stavebnicím v rozsypu, i když ty s těmi z dob Varšavské smlouvy nemají mnoho společného – ve většině jde o skládačky laserem vyřezaných dílů, které do sebe krásně zapadají.

Vedle malých firem se mi zdá být zvlášť aktivní firma aero-naut, která vyrábí i stavebnice opravdu velkých modelů, třeba větroňů Bergfalke nebo SHK.

Také Graupner nabízí mnoho starších modelů – třeba nedostupný sen mého mládí 🙂 – Amigo.

E-RES 2m
V Německu se zdá být hodně populární kategorie balzových dvoumetrovek RES (tj. s ovládanými ocasními plochami a brzdami). Teď přišli na to, že k soutěži potřebují natahovat gumicuky na posekané ploše, která není vždy k dispozici, a začali přemýšlet o elektrifikaci. Pravidla jsou jednoduchá, 30 sekund motoru a 90 m výšky (že by souvislost s novým leteckým předpisem?), celková doba letu je 6.5 minuty.

Existují názory (THR), že jsme měli při zavádění RCEV omezit rozpětí na 2 m, kvůli kompatibilitě se zahraničím. Možná ano, mně by se konstrukční 2m líbily moc, na druhou stranu naše malé výškoměry jsou životaschopnou kategorií a mají mnohem blíže k F5J, a také RES-2m jsou místní záležitostí (pochybuji, že by v nich někdo pořádal mezinárodní soutěže).

Výškový rekord
3. září 2017 se větroň Perlan II dostal v Argentině 15 900 m vysoko. Viz wikipedia a stránky projektu (obojí anglicky). Je to nádherný stroj.

U Vládi mám připravené Django, na pracovním stole mi „hnije“ skrček a MIG, a já furt jen pracuju, snad už to bude brzy lepší. Takže zatím jen takto 😉 .

Honza
10.2.2018

Komentáře: 19

    1. Ahoj Roberte ano, máš pravdu, dík!

      Teď ještě, kdo to zkusí u nás 🙂 H.

      1. Už to frčí.
        Na RC Mánii je poměrně obsáhlé vlákno (i o modelech) a na FB jsem viděl pozvánku na první setkání se soutěží!

              1. Mně je to úplně jedno.
                Ty mně porazíš i s přihoblovaným prknem :-), takže tím že budeš mít Djangouše se pro mně vůbec nic nemění 🙂

                1. Rudo, to nemáš pravdu, jednou já, jednou Ty, jednou někdo úplně jiný. Ale souhlasím, že v letadle to není 🙂 . Mimochodem, to moje nebude Django, ale Dr. King Schultz 🙂 (VP nerad souhlasil 🙂 ). H.

  1. Nic ve zlém, ale stopalce je zatím u nás nejlepší kategorie.Dvoumetrovky už tady byly.Podívejte se kde jsou Nka nebo Očka nebo co já vím jaké ještě kategorie.Elektry
    s plechovýma motorama.No ale proti gustu…….

    1. Ahoj Jirko, za mě opatrný souhlas. Opatrný proto, že
      (a) Mně se „žbrdlinkový“ éra hrozně libí, člověk si užije i stavbu; a ty RES mají „žbrdlinkovatost“ v pravidlech, takže se mi zdá, že utéci k nějaké jiné konstrukci bude obtížné (i když asi ne nemožné).
      (b) RES nejsou elektry, i když to je asi jen otázka času, než budou.
      (c) Malá a lehká letadla jsou omezenější počasím, když je hezky, musí to být hezké polétání, když ne, tak je lepší nejezdit.
      (d) Ono se vždy ukáže až časem, co je nejlepší 🙂 , já o RES zatím ani nepřemýšlím, mám v plánu http://royal-model.sweb.cz/cobrav.htm (až po Migu, ovšem).
      H.

  2. Cobra to bude dobrá pila na kopec.Jo a když jsi mluvil o žbrdlinkách, máš plán Birda?
    Vím že jsi ho stavěl.

  3. Co se týká časopisů, tak jsem si při objednání plánu a výřezů z Doolitlle Media objednal na zkoušku digitální verzi Flying Scale Models magazínu. Ten se mi hodně líbí-když to pročítám, tak bych stavěl a stavěl :-). Uvažuju o předplatném, ale ta digitální verze mi nevyhovuje, pokud nakonec objednám, tak raději tištěnou. Ale to zase po určitých zkušenostech s ČP mám obavy, aby mi nepřišlo jen každé 2-3 číslo 🙁

    1. Hmmm, mohu potvrdit, digitální verze je jen takové šidítko. Akorát se líp skladuje 🙂 , jinak číst se moc nedá, nebo je to přinejmenším divné.

      I jinak jsi to Mirku vystihl naprosto přesně, po přečtení toho správného časopisu máš chuť stavět (nebo alespoň objednávat 🙂 ), právě proto jsem skončil s jinými časopisy. I tak už je nemám kam dávat, čímž se vracím k otázce digitalizovat nebo vyhodit 🙂 . H.

      1. Digitální verze se čte daleko lépe, protože si můžeš zvětšovat písmenka, kapišto? 🙂
        Až na tebe dopadnou brýle na čtení, tak pochopíš 🙁

        1. Mně ne, normální text na Kindle v pohodě, časopis s obrázky mi vadí. Brejle mám, i na čtení 😉 . Ale každému, co jeho jest, je dobře, že je na výběr.

  4. Faktická poznámka – to, že bych někdy tvrdil, že se při RCEV mělo dát rozpětí dva metry kvůli kompatibilitě s okolím je nepravdivá informace. Mé komentáře související s F3-RES2M se týkaly z naprosto dominující části větroňů na gumiprak, ne elekter.
    U RCEV jsem sice konstatoval, že by varianta dvoumetrovek možná byla lepší, ale to bylo čistě okrajové povzdechnutí, ani náznak nějakého návrhu na změnu či novou kategorii. A i této okrajové poznámky byl důvodem spíš názor, že by to modely dost zjednodušilo, víc odlišilo od F5J a omezilo tak kanibalizování kategorií atd. Kompatibilitu s okolím jsem neuvažoval a ani ji v tomto případě nepokládám za moc podstatnou.

    1. Prima, jsi šikovný 🙂 , já na to trpělivost neměl. Jinak podle mého porozumění je štítek pro létání v DE povinný, jestli se bude vyžadovat i na mezinárodních soutěžích je otázka, ale vzhledem k „Ordnung muss sein“ by mě nepřekvapilo, kdyby jo. H

Komentáře nejsou povoleny.