RCEX16 – výsledky 7. kola

1. Ivan 115
2. Bohuš 135
3. Honza 102

4. Mirek 169

Excelový soubor s výsledky.
(Prosím kontrolujte – děkuji).

Děkuji za hezké výkony 🙂 .

Pár slov k létání s velkými modely. Velcí plachtaři používají k soutěžení koeficienty, čím výkonnější větroň, tím větší koeficient. Čistě teoreticky je tak možné, aby proti sobě v jedné soutěži letěl LAK-20T s rozpětím 26 m (koeficient 122.5) a LF-109 Pionýr s koeficientem 53.7. Mně by se něco takového hrozně moc líbilo, kdyby v jedné soutěži a v jedné skupině letěl Pike s Easystarem. Jenomže nevím, jak to udělat jednoduše. Ony ty koeficienty jsou silně závislé i na podmínkách, zejména počasí. Dovedu si představit (nebo spíše nedovedu) komisi vybavenou příslušným předpisem, která před každou soutěží, nebo i v jejím průběhu rozhoduje, kdo poletí za kolik 🙂 . Mám dokonce i dost dobrou představu, jak by takový vzoreček mohl vypadat, takže pokud by se sešlo více hlasů pro, není problém pravidla upravit.

Ale je tu i druhý argument – korespondenční soutěž je „neřízená“, v tom smyslu, že si každý letí jak chce a kdy chce. Lze důvodně předpokládat, že si každý vybere takové místo a dobu, které mu (a jeho modelu) budou nejlépe vyhovovat, takže nějaké další přepočty by byly jen zbytečnou komplikací. I když jsem si vědom i toho, že chodíme létat podle toho, jak nám vyjde čas, ne jak by se nám chtělo, ale to je spíše otázka motivace než pravidel.

Takže jsem spíše pro nezavádění dalších koeficientů, alespoň pokud zůstane RCEX korespondenční. Dokonce mě napadá kacířská myšlenka, že pokud budeme létat i příští rok, zruším přepočet podle výkonového zatížení. Stejně máme všichni plus minus stejné modely pro F5J/RCEV, takže by se dalo třeba říci, že model nesmí mít stoupavost větší než třeba 250 m/30 sekund.

Komentáře a názory, zejména ty odlišné, prosím pište dolů 🙂 .

Díky,

Honza
12.8.2016