Stavím – další díl


… ale jde mi to jak psovi pastva 🙂 . Výmluvou mi budiž pracovní povinnosti i rodinné turbulence.


O samokřídlu Hai Evo jsem psal (už nebo teprve ❓ ) před třemi měsíci. „Ouška jsou z kombinace překližky 0.6 a balzy 1.5 mm.


Velkou výhodou stavby dle plánku (u mě poměrně neobvyklé, ale užívám si to) je možnost postupovat podle šablon, jak lenivím, nebaví mě kreslit. U plánku stačí oskenovat, vytisknout, vystřihnout a obkreslit.


Zámky mezi bočnicemi a přepážkami. I když jsem trup stavěl „v ruce“, nejde postavit křivě.


Tvary se mi líbí a těším se na letové zážitky. K dnešnímu dni mám kostru hotovou a nalakovanou, možná budu zítra potahovat, Vliesem 😉 . Dal jsem si závazek, že „žraloka“ (německy je žralok Haifisch) dokončím předtím, než postoupím k dalším modelům.


Už pár týdnů na mou pozornost čeká Etalon od Leoše Svobody. Pořídil jsem si jen křídla a trup, ocasní plochy budou motýlkové a konstrukční. Křídlo nemá klapky, jen křidélka, pohon plánuji „káčkový“, mám tu zbylou „malou“ Megu F5J a Dualsky.


Profil HN 1033 (modifikovaný) má i Castor, i když na Etalonu mi přijde ještě tenčí (jen od oka, neměřil jsem 🙁 ).


Další v řadě je Čížkova Vosa, zatím mám jen vytištěné plánky a vyrobené šablony na žebra – profil Gö 591, přesně dle předlohy. Když já shledávám onu „žbrdlinkovou modelařinu“ velmi uspokojující 🙂 .


Už k minulým Vánocům jsem si Ježíškovi napsal o „malého motoráčka“. Dvouplošníky já moc rád.

Navíc tu mám Soliuse pro Pavlíka („stavbu“ budu muset „oddřít“ sám, ale když chci, aby se mnou jezdil na závody, nic jiného mi nezbývá 🙁 ) a v koutě pořád stojí nabourané ASW.

Nuda mi jen tak nehrozí, spíše čas si kradu, či ještě pravděpodobněji mi půl hodiny modelařiny denně, a to ještě ne každý den, nějak stačí. Ale hlavní je, že mě to pořád baví 🙂 .

Honza
13.2.2016

Komentáře: 9

 1. No já čučim jak salátovej šnek 🙂
  Honza a Etalon. Co se děje, Castor ti už nestačí?
  V čem shledáváš výhody Etalonu vůči Castorovi?

 2. Taky jsem po hoooodně dlouhé době dostal chuť zase stavět… Pomalu ale jistě dokončuju skoro dva roky rozdělané Kuňkadlo, „naježil“ jsem si k loňským vánocům Bristola od Balsa USA, zase se vracím k nápadu, postavit Albatrose DVa, od kterého leží horní křídlo a ocasky na polici snad 4 roky…

 3. Rudo, Oriona mi sebral (= dal jsem mu ho) Vojta, chci ještě jedno letadlo, tak jsem se dohodl s Leošem 😉 . O srovnání určitě ještě napíšu, něco jako tady – http://www.rcex.cz/?p=4708

  Mirku, souhlas, balza má zvláštní kouzlo, úplně jiné než plasty 😉 . H.

 4. Ok, tomu rozumím.
  Já jsem začal dělat na Etalonu několik celkem zásadních úprav – viz vlákno na Stoupáku.
  Jinak co se týče té jiné modelařiny, tak já už více jak 4! roky stavím tuhle krásku. Můžete hádat 🙂

  1. Rudo, lotře 🙂 ! To už nás tedy minimálně 3.5 roku připravuješ o potěšení z pohledu na letící Re 2005. Naštěstí tady v Děčíně jedna létá 😉 . Ale i tak – urychleně ji dokonči 😀 . Dík, H.

   1. jo jo, nejsou lidi 🙂 a prostor 🙁
    Vloni jsem konečně dokončil kompletní povrchovku – u kolegy ve sklepě.
    Zbývá „pouze“ osadit a jít lítat. Jenže doma se povalují různé rozdělané větroně a podobné harampádí. Snad jedině déle trvající pracovní úraz by pomohl, ale na to sem zase velkej srab.
    Jinak zde odkaz na Rajče s postupem stavby:
    http://kovyr.rajce.idnes.cz/Reggiane_Re.2005_Sagittario/
    takovej návod jak se to nemá dělat 🙂

Komentáře nejsou povoleny.