Zima – stavím(e)


Zima je tu, stavím 🙂 .


Hledal jsem něco jednoduchého, neobvyklého a nesoutěžního. Inspiraci jsem našel v německém časopisu FMT 11/2014 – elektromotorem poháněné samokřídlo Hai 1 Evo na vloženém plánku. Jak jsem postupně zjišťoval, na modelu není kousek rovný, křídlo je eliptické, každé žebro jiné, samá křivka. Nejprve jsem si proto udělal z papíru šablony žeber.


Kořenová žebra jsou z překližky, ostatní z balzy. Konstrukci jsem si oproti originálu hodně odlehčil (balzové nosníky místo smrkových) i změnil (třeba páskováním žeber). Když to nepoletí kvůli malé váze, použiji silnější motor (zatím plánuji „káčkový“).


Elevony jsou postaveny na plátku balzy 1.5 mm, už se mi to osvědčilo na Havranovi, pevnost postačuje a úspora hmotnosti oproti plné klapce je značná.


Takto jsem zatím skončil. Křídlo obroušené, bez koncových oblouků, elevony nezaříznuté.

Odskočil jsem si totiž k ještě něčemu jednoduššímu…


… kdysi dávno, když byly mé děti ještě malé, stavěli jsme společně „házedýlka“ – balzový trup, křídlo a ocasní plochy z kreslicí čtvrtky. Užili jsem si spoustu legrace, přitom spotřeba materiálu i vynaloženého času je vzhledem k zábavě skoro nulová. Na počítači jsem si vytiskl „plánky“ tak, aby měly přibližně rozpětí 150-200 mm, plánek podlepil kartónem a vystřihl. Získal jsem tak šablony, které lze používat prakticky do nekonečna 🙂 .


Modely jsou nebarvené, zatím jsem jen zkoušel letové vlastnosti. Dovážení tvoří diabolky a všechny modely létají dobře. Zleva – Cessna Bird Dog (má i vzpěry), Micubiši Zero, Republic Lancer.

Asi před 3 lety mě napadl námět na další Vánoční korespondenční soutěž a teď jsem si, v souvislosti s „házedýlky“, vzpomněl (dokument je datován 4.10.2012, takže jsem přepsal jen rok 🙂 ). Inspirací mi byla americká pravidla „klubu létajících es„, konkrétně kapitola z pravidel věnovaná vystřelovadlům (Jet Catapult Scale) (str. 15).

Vánoční vystřelovadla

Technika:

 1. Polomaketa skutečného motorového letadla, model nesmí mít vlastní pohon.
 2. Libovolné provedení, libovolné materiály, libovolné rozměry.
 3. Maximální průřez gumového katapultu 12 mm čtverečních, maximální nenatažená délka 200 mm.

Pravidla soutěže:

 1. Korespondenční soutěž, uzávěrka přihlášek 23.12.2015, okno pro statické hodnocení a soutěžní lety 24.12. až 31.12.2015.
 2. Přihláška: fotografie a/nebo výkres a/nebo kresba a/nebo popis předlohy a fotografie hotového modelu.
 3. Každý modelář může přihlásit libovolný počet modelů.
 4. Statické hodnocení: každý účastník soutěže sestaví pořadí cizích (tj. ne vlastních) modelů přihlášených do soutěže, kde model na prvním místě dostane 1 bod, model na druhém místě 2 body, atd.
  Výsledkem statického hodnocení je pořadí dle součtu všech přidělených bodů.
 5. Letové hodnocení: součet tří nejlepších letů z deseti pokusů, lety musí proběhnout v jednom dni.
  Výsledkem letového hodnocení je pořadí dle nalétaných časů.
 6. Celkové hodnocení: součet pořadí ze statiky a letové části. Čím méně, tím lépe 🙂 .
 7. Organizace: buď tady nebo vlákno na Stoupáku (jestli mě Aleš s takovou blbostí nevyhodí 😉 ).
 8. Ceny: dobrá zábava (a e-diplom) pro všechny a čest a sláva pro vítěze.

Přidá se někdo? Já už předlohu mám 😉 .

Honza
17.11.2015