RCEV – Lány 19.7.2015


Historicky první (prý zatím létali jen historiky 🙂 ) soutěž kategorie RCEV uspořádali modeláři v Lánech. Navzdory poněkud výhrůžné předpovědi počasí se sjelo 15 pilotů v podstatě ze všech koutů Čech.


Lánští modeláři mají nádherné letiště. Strážce brány (nebo jak se dá přeložit „gate guardian“) sice připomíná spíše přerostlého pokojáka, ale je viditelný zdaleka.


Ředitel soutěže ukazuje, kam všude se nelétá – za stromy je vesnice, silnice, svah, na druhé straně les, na třetí řepka… Výhodou stromů a křovisek lemujících letiště bylo to, že se těžko odhadovala síla větru 🙂 . A nevýhodou to, že fungovaly jako turbulátory, ale o tom ještě bude řeč.

Soutěž byla výborně připravená, včetně klobásek, koláčů, chlazené malinovky, časoměřičů (v tomto pořadí 😉 ). Bravo!


Nový vlastnoruční „vakuovka“ Jirky Mihulky.


Létal se ale dá i s RES modelem s konstantní hloubkou „žbrdlinového“ křídla (Gusta Bulín).


Mirek přijel na poslední chvíli, v podstatě vyskočil z auta a mazal na start 🙂 . Po havárii Daidala létal „Depron Cup“.


Ostřílené duo – Milan s modifikovaným Daidalem a Honza se Zlatou pannou.


Zpočátku bylo „teplíčko“ ještě jakž takž rozumné…


… později došlo i na plavky a Honzův vynález – přenosnou elektrickou sprchu. Mimo to Honza distribuoval i meruňky z vlastní zahrádky – mňam.


Po dlouhé době se s „malými“ objevil i Tomáš.


Výhoda palcového vysílače, motor se dá spustit bradou (zkuste si to s pultovkou 😀 ).


Scorpion je nádherný model, i když ve srovnání se Storkem… co se výkonů týká, jsou oba modely samozřejmě nesrovnatelné, Scorpion se jen kvůli křídlu v celku hůře přepravuje 🙂


Jednodílné křídlo má i Petrova Arnika…


… Petr se diví, jak že mu ta turbulence zkazila přistání, zatímco u Romanova (?) Etalona se o přistání snad vůbec nedá mluvit 🙂 .


Ivan opravuje „kousanec“, přistát s celým modelem na bod opravdu nebylo jednoduché. Mezi oběti patřil i Element, se kterým létal Renda Novotný, a možná i další modely.


Ovšem kdo umí, umí (srovnej s poslední fotkou).

Předpověď počasí slibovala na odpoledne silný vítr. Proto se po 4. kole hlasovalo, zda pokračovat v létání. Dohodli jsme se, že „dáme“ ještě páté kolo. Po startu první rundy bylo jasné, že je něco špatně. Nemyslím si, že byl vítr neregulérní (i když je otázkou, co lze s dvaapůlmetrovkou předvést ve větru okolo 10 m/s), ale turbulence byla strašlivá…


… po tomto přistání z 1.5 minutového soutěžního letu se Karel rozhodl soutěž ukončit…


… a ještě jeden snímek „na památku“ 🙁 .

Osobně jsem hlasoval pro pokračování v soutěži. Důvodem byl pokažený 4. start, kdy jsem dokonce proletěl za křovím mimo přímou viditelnost 🙂 . Po odpískání soutěže jsem si Oriona ještě jednou hodil a při přistání přerazil půlku motýla 🙂 , takže foukalo a vírovalo opravdu dost, ale přesto ve mě určitá pachuť zůstala, myslím si, že se páté kolo dolétat mohlo a mělo 🙁 .


Sláva vítězům a pořadatelům díky za perfektně připravenou soutěž.

Diskuse na Stoupáku.
Výsledky.

Honza
20.7.2015

Komentáře: 11

 1. Za ukončení soutěže se ti omlouvám, ale trochu mě vyděsilo to co jsi i pohotově vyfotil. V té turbulenci se ucho pravého křídla mojí Tilie zlomilo (na fotce již na zádech se ucho opět nachází ve správné poloze) a následně se éro v letu na zádech prohnalo neřiditelné poměrně velkou rychlostí okolo nic netušících ostatních soutěžících. Přišlo mi to dost nebezpečné. Příští rok objednám na soutěž krásné bezvětrné počasí.
  Zdraví
  Karel

  1. Karle, neomlouvej se, není za co 😉 , rozhodnutí bylo rozumné, i když se mi nelíbilo. A díky za doplnění – půjde Tilie opravit? H.

  2. Karle žádný bezvětrný příště NEobjednávej! Bylo to bezva. Alespoň nějaká výhoda pro těžší éra.

   1. Slibovat můžu, ale naše větrná hůrka a bezvětří se prakticky neznají. Turbulenci můžeme vyvážet po vagónech. Snad to nikoho neodradí a příští rok bude účast hojnější. S náčelníkem jsme se dohodli, že příští soutěž bude v sobotu a plynule přejde do akce zvané „Lánský pokec a noční polétání“, kam budou zváni i soutěžící“.

 2. Tilie to má spočítané, konzultoval jsem možnost opravy s jejím tvůrcem. Musím rychle osadit a zprovoznit rezervní.
  Karel

 3. Koukám na foto vítězů a nevidím. Slíbil jsem našemu PR, který dodal ceny, že to bude i propagace naší společnosti. Na taškách je logo CESNETu, ale všichni je drží tak, že to není vidět. Tak to napravuji alespoň takto. Ceny věnoval (ty v taškách), výpočetní techniku a ozvučení zapůjčil CESNET, z.s.p.o. Tak, a už mám čisté svědomí.

  1. Karle, prosím reklamu nééé, tady si ji dělám akorát sobě 😉 . Dík, H.

   1. To bylo poprvé a naposled, jen jsem chtěl napravit opomenutí. Asi jsem nezvolil nejlepší způsob.

 4. Karle, v pohodě 🙂 , i já napravuji

  Omlouvám se, pokud ta má poznámka zněla moc příkře, já vím, že bez sponzorů by to naše létání nebylo tak veselé 😉 H.

  1. OK, my jsme neziskovka, s komercí nemáme nic společného, tak jsem snad nikomu nelez do zelí. Jen jsem si neuvědomil, že ta forma není ideální. Jinak přísnost musí být, aby dělný lid nezvlčil.

Komentáře nejsou povoleny.