RCEN – Studenec 28.6.2015


Na letišti u Studence u Trutnova se nás na soutěž RCEN sešlo deset. Pokud jsem dobře počítal, pět „cizinců přespolních“ a pět pilotů místních.


Na „Enkách“ je nádherné, že se dá létat (a přistávat) opravdu s čímkoliv. Od „cvičky“ s rozpětím metr dvacet…


… až po omotorizované F3F-ko.


Skalní „termikoletci“ v diskusi nad tím, zda máme kategorií hodně nebo málo, zda je soutěží hodně nebo málo a zda nakonec vyhyneme na nedostatek mládeže. Shodli jsme se, že RCEN stojí za létání, určitě nebere piloty ani prostor jiným kategoriím (viz modely létané v této konkrétní soutěži) a nakonec i poskytuje možnost uspořádat soutěž klubům, které o „počítačově řízené“ létání nestojí. Což byl mimochodem právě případ úpické soutěže – stará dobrá tabule s kartičkami a rychle odsejpací soutěž bez zbytečných prodlev a bojů s výpočetní technikou.


Konfrontace mezi typy modelů byla zajímavá, „termické lehouše“ létaly určitě do menších výšek, vykružovaly menší bublinky, ale přistávání na čáru je od přistávání na bod hodně odlišné (zaplať pánbůh za to 🙂 ). Martin létal s Faetonem …


… Ivan se snaží o smysluplné využití Daidala. Ale moc s ním spokojen není, Faeton je prý lepší eroplán.


Jirka je snad jediný, kdo zůstává Daidalům věrný…


… tajemstvím úspěchu v „enkách“ je přistávat „letem“, nikoliv „pádem na čumák“.


V-dvojka s motorem, aneb K3000 od Karla Svobody.


Proxima II. Taky příjemné zpestření startovního pole.


F3F v akci – nastoupat do veliké výšky a potom 6 minut průletů s hučením, že jsem si myslel, že se žene bouřka 🙂 .


Vojta s Mefistem…


… létal „na jistotu“ do ilegálních výšek 🙂 . Zde bych rád jen podotkl, že ve výškoměrech je „spolehlivá nula“ za výšky 383 metrů a větší 🙂 (i když se, na druhou stranu, nelétá s Mefistem).


EasyStar je konkurenceschopný model 🙂 , i když jsem soutěž odlétal raději s Castorem. První let byl „blbnucí – škrtací“, potom už jsme se musel snažit 🙂 .

Dobrou duši úpických modelářů, Petra Lokvence, skolila choroba, takže se na letišti s naší velké lítosti neobjevil. Nemohli jsme mu tedy poděkovat za hodnotné a jedinečné ceny; med je, pokud vím, unikátní odměnou, ke které lze přijít pouze v Úpici. Mimo cen připravili úpičtí i časoměřiče, perfektně připravenou plochu a neméně kvalitní počasí. Mnohonásobné díky.

Diskuse na Stoupáku.
Výsledky (až budou).

Honza
3.7.2015