Valenta ASW-20, 2. díl

V první části jsem popsal „duševní muka“ a instalaci serv do křídla. Tento díl se zabývá pracemi na trupu.


Velmi bolestivé rozhodnutí – uříznout takový krásný čumák… Taky se obávám, že jsem se tímto krokem u některých modelářských fundamentalistů naprosto zdiskreditoval 🙂 . Trup má eliptický průřez, ale je celkem poddajný, problémy jsem měl pouze s přesahy obou polovin trupu.


Motorová přepážka je z překližky 2×3 mm, po několika marných pokusech o „napasování“ překližky do tvaru trupu jsem skončil u kruhové přepážky a pečlivém vybroušení trupu zevnitř dokulata.


Kužel na linii trupu moc nenavazuje, měl by být „špičatější“. Zatím to ale nechávám být.


Pro ovládání ocasních kormidel jsem pořídil Hitec HS-225MG, na výškovku možná „overkill“, ale říká se, že na větroni důležitější servo než výškovkové není.


V kýlovce moc místa není.


Směrovka je zavěšena na dvou čepech, přičemž horní prochází destičkou zalepenou do kýlovky. Do destičky jsem vyřízl otvor pro táhlo výškovky a do náběžné hrany vlastní směrovky vybrousil drážku pro táhlo výškovky. Možná měla být směrovka od kýlovky více odsazená, ale mě se více líbí menší mezery.


Na spodním konci je směrovka zavěšená asymetricky. Čep jsem přivázal na překližkovou destičku a po „omatlání“ epoxidem zalepil do trupu.


Součástí stavebnice je deska serv a přijímače, kterou jsem se po určitém přemítání rozhodl využít.


Do desky jsem vyřízl prostor pro baterii, z balzy vyrobil bočnice a celek vlepil do trupu (bude zřejmé z dalších fotek).


Lože pro regulátor (Talon má plastový držák, který se přišroubuje do trupu, regulátor se do držáku jen „zacvakne“) je taky z dílu, který byl ve stavebnici, jen jsem doplnil distanční vložky pro šrouby z překližky a balzy. Přesný tvar je dobroušen přímo v trupu, do kterého jsem vložil kus brusného papíru.


Konečný výsledek, držák pro servo, držák pro regulátor, vanička pro baterii (pro její upevnění budu spoléhat na suchý zip) a lavička pro přijímač.


A ještě jednou z jiného úhlu.

Zbývá mi dokončit:

  • ovládání směrovky, pořád nevím, jestli se mám smířit s bowdenem,
  • elektrická kabeláž (kamarád, se kterým jsem byl domluven na pomoci, je na pár týdnů pryč – moje chyba, že jsem mu neřekl dříve 🙂 ),
  • kabina.

Trochu (dost) se stydím, jak pomalu postupuji, zvláště když se mi zdá, že před několika málo lety bych měl model za „prodloužený víkend“ hotový, ale pracovní a společenské povinnosti měly/mají přednost 🙂 (a taky se vymlouvám, že si stavbu víc užívám 😀 ).

Honza
7.1.2015

Doplněno 12.7.2015: odkaz na 3. díl.