F5J – Lomnice n. P. 17.8.2014


Tento rok již třetí poprvé navštívené letiště 🙂 , po Hranicích a Horní Branné jsem poprvé okusil vzduch nad Lomnicí nad Popelkou, kde se konala soutěž v kategorii „velkých ptáků“ F5J. Jarda mě nabral cestou z Ústí v Děčíně a já měl 2 hodiny na obdivování správné modelářské výbavy. Vždy kontroluji, zda mám model, vysílač, baterku, ale Jarda vozí stoleček, křesílka, plachtu, deku, náhradní oblečení… Vždy jsem ho a to obdivoval a na letišti i tyl, neboť jsem na letiště přijel jen v tričku a zima byla pořádná – ještě jednou dík!


Pilotů bylo 10, létalo se na dvě skupiny po pěti, se samoměřením = honička, ale příjemná. Kol se letělo šest, bez finále.


Na letiště jsme přivezli déšť, ale pořadatelé měli termiku „objednánu“, zprvu sporadicky, později i na delší chvilky se objevovalo sluníčko a termika. Příprava pořadatelů byla bez poskvrnky, povšimněte si vysekaných startovišť.


A na koho termika nevyšla, mohl se vždy (téměř) zachránit na svahu. Většinou pilot čekal na bublinku a modlil se, aby nepolevil vítr, ale byli i tací, kteří nad hangárem „odmydlili“ celý let, prý aby ukázali, že svah létat umí 🙂 .


Míra Číp „pózuje“. Dostával jsem od něj kvůli výše uvedenému odkazu na „svahování“ pěkné „kapky“, ale neprávem 🙂 . Míra létal výborně, jednu dobu vedl startovní pole (ach jo, ty škrtací lety), nakonec skončil čtvrtý, jen jeden a půl bodu od medaile.


Jarda jde na start, spolehlivé výšky, spolehlivé lety, 2. místo. Ostatně se mi zdá, že k úspěchu je potřeba být „slav“ (Stanislav, Jaroslav, Miroslav,…), my ostatní máme asi smůlu 😀 .


Petr předvádí, s čím se dá taky létat. Totiž, to bylo tak: nejprve se s NYXem pokoušel prorazit stěnu hangáru (zrovna jsem letěl, když se ozvala rána, až jsem leknutím nadskočil – co to bylo ❓ ), potom utrpěla i Arnika 🙁 …


… ale Petr by zasloužil cenu za „opraváře roku“, já na jeho místě bych měl po náladě, on jen rozmíchá epoxid – smekám.


Supra postavená Mírou Kotulou a létaná Pavlem Krpatou „komandovaným“ reprezentantem F3K Martinem 🙂 . Jinak Míra Kotula má letos smůlu, po rozbití Perfectiona přistál v prvním kole s Daidalem tak, že poškodil servo klapky a o posledním místě bylo rozhodnuto – držím palce, ať se vše rychle v dobré obrátí.


Párečky, pivíčko, mňam, mňam. Ačkoliv jsme byli teoreticky v jednom kole, na svačinu bylo času dost 😉 .


Zasloužený vítěz startuje – blahopřeji. Standa si spravil náladu po Bořeticích, kde bojoval spíše se zdravotními problémy než se soupeři.


Při pohledu na výsledkovou listinu mě napadlo, zda jsem v posledním kole neměl letět na jistotu do 180 m (možná nejen v posledním kole 🙂 )? Z hlediska lepšího postavení v konečném pořadí asi jo, ale přiznávám se, že při soutěži mě to nenapadlo. Chtěl jsem létat 100 až 120 m a tohoto pravidla jsem se držel až do konce, protože mě létání nízko úžasně baví. S tím souvisí i nuly za přistání mých dvou nepodařených, či spíše předčasně ukončených letů, kdy jsem se nechal strhnout k „neodůvodněnému optimismu“ při hledání termiky nízko a daleko, abych se poté sotva doplazil do nějakých 50 m od bodu.

F5J jsou nádherná kategorie, baví mě víc než RCEV. Jednak se na „velké ptáky“ hezky kouká, ale (a tím asi hodně lidí naštvu) dávám i přednost nemožnosti zapnout motor. Návrat přes pšenici je nezapomenutelný zážitek. Nebojte se F5J!

Díky moc všem pořadatelům za pohodovou 😉 soutěž.

Výsledky.
Diskuse na Stoupáku.

Honza
18.8.2014

Komentáře: 2

 1. Tak s hangárem to bylo tak… já skoro do konce věřil že ho přeci jen dokážu přeletět, ale jak jsem v tom vzduchoprázdnu za hangárem tahal za knipl, tak NYX ztratil poslední zbytky řiditelnosti a pak jsem jen zavřel oči. Kromě důlku v plechu hangáru (asi krupobití… ) a lehce nakřáplé náběžky se naštěstí nic nestalo.
  A s tím opravářem roku bych to nepřeháněl… epoxid jsem sice namíchal, ale kromě ocasní trubky jsem trochu přilepil taky táhlo výškovky, takže poslední start jsem vzdal, neboť maličké servo tím nedokázalo hýbat 😀 .

 2. Jendo!!!
  Posilam pozdav z Krety.Pohled na F5J mne pohladil po dusi!!!!!!!!!
  28 se vracim,a v sobotu mame Manusicich letaci slezinu spojenou z
  grilovackou.Kdybys mohl prijet byl bych potesen.Mohl bys privest svoje RCEV
  ra bych si ho vyskousel,a pri te prilezitosti bych ti mohl predat nejaky med budesli
  chtit.Az se vratim jeste se ozvu.
  Jirka

Komentáře nejsou povoleny.