RCEN – Suché 26.4.2014


Ať si kdo chce co chce říká, „enka“ jsou nejzábavnější kategorií, co znám. Možná je to i tím, že jde zároveň i o kategorii s nejmenším sportovním nábojem (podle mě), ale já dávám jednoznačně přednost zábavě 😉 .


Ráno bylo mlhavé, ale taková rána slibují perfektní termické podmínky.


Okolo půl desáté začali sluníčku shora pomáhat mlhu rozhánět i zdola první piloti.


Celkem se nás v modelářském svatostánku „Pod Milešovkou“ sešlo 15, většinou samé známé tváře.


Jarda je jediným pilotem, pokud vím, který bere RCEN vážně 😉 . A vyplácí se mu to, vloni obsadil v žebříčku 1. místo a ani letos to nevypadá na jiný výsledek! Navíc za sebou táhne další ústecké piloty (hlavně Rudu, i když není z Ústí 🙂 ).


Jediným, kdo drží s ústeckými piloty krok, je Jirka Veselý.


Jirka se ovšem „vymlouval“, že se chystal na Ranou na svaháky, ale když nefoukalo…


Počasí se udělalo „autonomní“, vítr tak do 3 m/s, skoro jasno, stoupák „kam se podíváš“, dravci, prostě modelářsko-termický „ráj“.


Jenomže RCEN jsou především soutěží v přistávání, při kterém termika spíše vadí 😉 .


I když je pracovní čas 10 minut a letový pouze 6, občas se přistává hromadně. Dokonce došlo i jedné srážce při přistávání…


… mezi tímto 3+ metrovým modelem …


… a Mirkovým Daidalem. Daidalos neměl šanci 🙂 . Jinak Mirek pořád ještě regulátor „nevyřešil“, létá s menší vrtulí a dobře 😉 .


Starty bývají v RCEN odstupňované. Alespoň se ostatní piloti mohou kochat.


Vektor II (LS model, ale na stránkách zatím není) může být nový objev pro RCEV. I když se soutěž létá s kdečím, stíhačka v pozadí sloužila pouze k vyplňování přestávek 🙂 .


Pěnové modely ve schopných rukou rozhodně nejsou bez šance, Easy Star a Easy Glider.


Pilot Easy Glideru prý létá 3 měsíce!


Přistávání na čáru miluju 😀 a argumentům zastánců přistávacího bodu nikdy neporozumím (nechci!) 😉 .

Dojmy:

 1. Jak jsem napsal výše, enka jsou zábava. Podle mě to není jen tím, že je potřeba „pouze nastoupat a přistát“, ale i tím, že jde o kategorii jednoduchou na pořádání i účast, žádné troubení, odpočítávání, když se někdo opozdí, tak se prostě počká.
 2. Poprvé jsem s sebou měl mladšího syna. První sólo absolvoval včera, létat „umí“, přistávat ne, dokonce některé starty obrečel, ale alespoň trochu korigoval věkový průměr 🙂 . V tréninku budeme (snad) pokračovat.
 3. Dostalo se mi od jednoho přítele upozornění, že pokud nevyhraju, jsem „mrtvej Kubica“ (viz Homolkovi). Jsem, zapsal jsem dvě „šedesátky“ 😀 . Doufám Honzo, že to zase tak moc nevadí 😉 .
 4. Zase jsem létal nízko, ale v panujícím počasí to žádná velká odvaha nebyla (motorové časy – 9, 9, 7, 22 (opakování), 12 sekund). Na stejnou baterku jsem si po soutěži hodil i tři starty RCEX.

Cestou zpátky jsme pořádně zmokli, takže načasování soutěže bylo naprosto dokonalé, kluci i pánové z MK Severka – díky moc za hezký den.

Honza
26.4.2014

Komentáře: 8

 1. Honzo jak to děláš? zase krátký, výstižný a hlavně vtipný článek. Já se tohle asi nikdy nenaučím.
  Ale mám dvě zásadní připomínky:
  I. model od Leoše není Vertex II ale VEKTOR II, jedná se o prototyp postavený snad jen ve 2 kusech.
  II. NEJSEM ÚSTEČÁK !!!!!!!!!!!!!!!! 🙂
  Ruda.

 2. Výsledkovka na Stoupáku.

  Koukám, že jsem se namísto RCEX měl věnovat zkoumání výsledků, ve druhém kole jsem letěl 6:02, ne 5:02, teď abych trval na opakování ceremoniálu 😀 (nebojte, netrvám, létání je přednější než výsledky 😉 ). H.

 3. Ty se hodně styď. Ale když vidím Pavlíkovo výsledky tak jen doufám, že to nebude jako s jeho bráchou, který právě s ES „kosil“ zkušené matadory a pro pohár si chodil s omluvnym výrazem v obličeji. Pájovi opravdu GRATULUJI !!
  A nezkoušej povídačky, že je to díky sqělému uciteli 😉

 4. Já tě zase trochu zchladím, ty ceremoniále 🙂
  Zkoumal jsem fotky a jedna mě přímo praštila do očí. Je na ní ta tvoje dřevěná obluda zamotaná do pásky a Pepa Obr měřící její vzdálenost od kuželu. Jen si nikdo nevšiml že éro i s páskou „odjelo“ tak půl metru z původní osy dráhy!

  1. Jak obluda 🙂 ? Jak zamotaná 🙂 ? Neviděls nikdy přistání na letadlové lodi 🙂 ? A půl metru to nebylo ani náhodou. A vůbec, já koukám nahoru, na nebe, na termiku, kde co lítá. Co se děje na zemi, mě nezajímá, na to máte Jardu a Pepu 😉 . H.

Komentáře nejsou povoleny.