Drobky – 31.3.2014


Tak toto mě naprosto dostalo. Celkem rozumím tomu, že časopisy žijí z reklamy. Ne že bych s tím úplně souhlasil, ale chápu to. Modelářská reklama má v modelářském časopise nesporně své místo. Ale na psí žrádlo ❓

Kdysi jsem v jednom anglickém magazínu viděl inzerát na životní pojištění, v FMT je zase článek o alergiích (což chápu, protože syn Vojta právě kvůli tomu létání nechal). Ale toto mi přijde už moc. Opravdu by mě zajímalo, co z následujícího platí:
– mají v RC Revue málo zadavatelů reklamy;
– psí žrádlo je mnohem lukrativnější bysnys než modelařina;
– jde o nový trend, který bude pokračovat automobily, hodinkami, alkoholem a možná až nafukovacími pannami;
– nepochopil jsem legraci 🙂 .


Po nějakých 12 letech mám zase Easy Stara. Opět jsem si uvědomil, jak úžasně promyšlený model to je, jak stavebně, tak letově. Ještě se synem doplníme samolepky a zahájíme výuku létání 🙂 . V sobotu jsem si s ním krásně polétal v termice, až jsem měl cukání ho hodit do RCEX, ale potom mě napadlo, že s ním nepřistanu, tak jsem soutěžní úlohu nechal na Castorovi. EZ (což se anglicky čte „ízy“ pohání Permax 6V s malinkou vrtulkou a stařičkým dvoučlánkem 2200 mAh. Výkon je asi 60 W a model při letu na motor spíše řve než stoupá, ale k charakteru modelu to tak nějak patří 🙂 .


Oriona zanedbávám, létám pořád s Castorem. A vlastně zanedbávám i Castora 🙁 . Chodím létat především s Virem a toho už mám na novém vysílači „odladěného“. Do závodů RCEV jsou ještě tři týdny, musím na Castorovi zapracovat, aby nebyla ostuda.

Z „výletu“ do Paříže jsem si přivezl francouzský modelářský časopis, ve které mě zaujala stavebnice polského větroně SZD 9 Bocian od firmy Silence Model – rozpětí 4580 mm a celobalzová! Cena 457 EUR, případně si ho můžete nechat postavit za 1200 EUR. Nabídka firmy je zajímavá – viz třeba stavebnice dřevěných modelů s rozpětím mezi 3.5 a 5 m. Také nabízejí Čížkova Luňáka. Opět by mě nepřekvapilo, kdyby tyto stavebnice vznikaly někde u nás nebo v Polsku.

A nakonec – dneska jsem se konečně rozhoupal a objednal stavebnici velkého větroně – ASW 20 od pana Valenty. V F5J tak definitivně zůstávám u malých (2.5 m) modelů. Jako pohon mám vyhlédnutého Hackera A40-10L případně i s prodlužovacím hřídelem. Ale ještě nevím…

Také jsem přemýšlel o DG-300 od pana Kovaříka z firmy Royal Model, ale odradila mne vysoká hmotnost (okolo 5 kg ve verzi čistý větroň – viz německý test DG-303. I když možná byly mé obavy přehnané. Na španělském „termickém“ webu je test ASG-29 od Royal Model s letovkou pouze asi 4.5 kg, ale po prohlédnutí obrázků jsem si uvědomil, že mne tlustá odtoková hrana a izolepa jako závěs křidélka u takto hezkého modelu neuspokojuje.

Honza
31.3.2014