RCEV – pravidla s otazníkem?

Tak máme novou kategorii RCEV, aneb „malé výškoměry“. Vaří to ve mně už dlouho, ale na stoupák se mi psát nechce, napíši to sem :-).

V upřímně míněné nenávisti k nemožnosti opětovného spuštění motoru v F5J vznikla pravidla naše, vlastní, českomoravskoslezská. K vlastní podstatě pravidel se vyjadřovat nebudu, ale pár bodů za poznámku stojí:

 1. Podle mě, i názoru některých diskutujících je znění nejednoznačné, ba i zmatečné. Text prý ještě dozná změn :-). Nicméně svědčí to o tom, že se pouze kopírovalo („Ctrl-C“, „Ctrl-V“) bez toho, že se někdo pokoušel mít nadhled nad celkovou koncepcí.
 2. Nerozumím tomu, proč tvůrci pravidel nepřizvali ke spolupráci třeba také Tomáše Hrubého, Petra Duška nebo Ivana Hořejšího, jejichž zkušenosti s elektroleteckými pravidly jsou u nás asi nejrozsáhlejší (a aby si to někdo špatně nevykládal, nemyslím v žádném případě na sebe).
 3. V diskusi zaznělo, že pravidla sice mají 8 stran, ale číst je nikdo nemusí, protože stačí shrnutí v rozsahu jednoho odstavce. Proč se tedy tvůrci neomezili na onen jeden odstavec?

Nepochybuji o tom, že se „malé výškoměry“ létat budou, jde o velmi zajímavou kategorii a životaschopnou. Tvůrcům pravidel se tedy patří i poděkovat za to, že si s nimi přeci jen nějakou práci dali. Za sebe se ale nemohu zbavit dojmu, že by bývalo bylo mnohem jednodušší upravit a přijmout znění pravidel kategorie F5J, v nichž jsou sice také body, o nichž se dá diskutovat, ale alespoň se netřeba tvůrců ptát, jak to vlastně mysleli nebo co to znamená.

Honza
25.10.2013

Komentáře: 3

 1. Ahoj Honzo,

  jen v krátkosti 🙂
  1) Původní verze se tvořila na letišti a bylo to zcela jasné a praxi prověřené .. pak nastoupilo SMČR a hle…. musím to více rozvádět ?
  2) Nebudeš tomu věřit, ale vyjadřovalo se k tomu dost lidí … Počínaje P.Cejnarem a piloty konče.
  a konečně 3) … viz 1)

  Už jsem to psal jinde. Jediné, o co nám šlo bylo to,aby kategorie byla oficiální. Z toho ale plyne bohužel NUTNOST mít pravidla v podobě a stylu psaní jaké jsou. Já si to nevymyslel.
  Raději lítejme a byrokracii nechejme těm, co o ní stojí. Aleš 😉

 2. Ahoj Aleši,
  prosím nesváděj to na SMČR, pod pravidly jste podepsaní vy. To, že se k tomu vyjadřovalo dost lidí, je na tom návrhu bohužel dost vidět :-(.
  Holt asi budeme v Čechách létat (podle) F5J :-).
  H.

 3. ja to na nikoho nesvadim. pokud jsis nekdy prosel schvalovanim na SMČR vedel bys bohuzel jaka je realita. 2 mesice se resi treba slovo „spojity“ chod motoru.

  no to by se z toho jeden (a teď promiň) posral.

  Litejte si podle ceho chcete,ale pravidla na RCEV tu jsou a pokud to bude RCEV soutez, mela by se litat podle nich.

Komentáře nejsou povoleny.