Drobky 23.6.2009

Na RCGroups byla vznesena otázka „jak vysoko nastoupat s elektroletem“. Položil ji rekreační modelář, který nelétá soutěže. Většina odpovědí se shoduje v tom, že dobrou výchozí výškou je 150 až 200 metrů. Dalším postojem je létat tak vysoko, aby se pilot cítil ještě pohodlně, bez obav, že se mu model ztratí ve výšce, což může být tak 300 až 500 metrů. Zaujaly mne dva „extrémní“ názory – jeden tvrdí, že se létá tak vysoko, aby se splnila požadovaná úloha v kluzu, prý je to nejlepší soutěžní taktika (souhlas! 🙂 ), druhý modelář zase píše, že chodí speciálně trénovat „lov na termiku“ v 25 metrech. Prý jsou na to nejlepší házedla – což je asi pravda, ale ta jsem ještě nezkusil.

V této souvislosti mne zaujala poznámka Radima Barče na webu LMK Polanka, že v RCEJ rozhoduje přistávání – „centimetry a sekundy“. Kde už jsem to jenom slyšel? Že by nová ENka?

V jiném článku Radim píše o zkáze modelu v pravděpodobném důsledku poruchy konektoru MP Jet. Stejnou chybu jsem našel v troskách Mefista při soutěži v Kladně, ale nevím zda jde o příčinu či následek nehody. Prohlédl jsem všech asi 20 párů co máme doma a nic podobného jsem nezjistil.

A do třetice RCEJ-AC (tj. čtyřstovky se stříďáky – není to protimluv?). Nejen z článků na „Polance“, ale i z jiných zdrojů vím, že motory dle formule 2208 „hoří“ a že se objevují „speciály“, které chtějí někteří zakázat (jak?).

Znovu chci zdůraznit, že nevím jaká pravidla by pro elektrolet byla nejlepší, stále hledám 🙂 a nejsem sám. Za sebe chci ale jeden model, se kterým bude (po případné výměně vrtule a baterky) možné odlétat americkou X5J (kde záleží vedle termiky i na VÝKONU), EEčka a EXka (kde záleží vedle termiky i na ÚČINNOSTI) i ENka, kde záleží především na „centimetrech a sekundách“.

A teď ještě kalendář:
– 28.6.2009 – RCEN Spořice (u Chomutova)
– 29.6. až 5.7.2009 – Šesté kolo korespondenční soutěže RCEX (a taky RC Easy)
– 4.7. až 5.7.2009 – Korespondenční soutěž X5J
– 11.7.2009 – F5J a FXJ v Holíči, Slovensko (možná pojedu „na čumendu“, ale v tuto chvíli nevím)
– 22.7.2009 – Autonomy v Dehtárech

Jan Kubica
23.6.2009

Komentáře: 3

  1. >> A teď ještě kalendář:
    >> – 22.7.2009 – Autonomy v Dehtárech

    Honzo bylo by prosim mozne presunout akci v Dehtarech o jeden den kupredu, na utery 21.7.? Docela by se mi to hodilo.

    1. Tomáši, určitě ano. Připravím pozvánku na 21.7. 17:00, ano? H.

  2. Vyborne, dekuji.
    Poinformuji „mistni“, o vikendu jsem tam byl a uz se na nas zase tesej 🙂

Komentáře nejsou povoleny.