Drobky 11.6.2009

X5J

Tento víkend se opět létá americká korespondenční soutěž X5J. Přihlásit se je možné ještě i zítra.

Zajímavostí je, že se X5J jako neoficiální kategorie bude létat na „mistrovství USA“ (Electric-Nats-2009), případné zájemce upozorňuji, že jde o kategorii naprosto bez jakýchkoliv omezení pohonu (a přesto se létá s „rozumnými“ výkony – zatím 🙂 ). 

Autonomy

Ve středu 17.6.2009 v 18:00 v Dehtárech (Loc: 50°8′40.331″N, 14°37′34.457″E) bude první „zkušební“ soutěž RCEE. Jsou vítáni piloti i „čumilové“, piloty jen prosím o zprávu do komentáře nebo e-mailem, abych věděl, kolik mám vzít cen 🙂 .

Oprava Mefista

Přišel nový trup a dokonce i s trochou uhlíku.Zatím jsme udělali jen motorovou přepážku a vyzkoušeli Axi 2820/10. S vrtulí Aeronaut 11×8 (kužel MPJet s roztečí 40 mm) a 8-článkem motor bere okolo 40 A a má příkon asi 330 W.

Dále, při prohlídce „trosek“ jsem našel poškozený konektor mezi baterkou a regulátorem. Používáme konektory MPJet 2.5 mm, kde jsou lamely „dutinky“ staženy ocelovou pružinou, to byla uvolněná a dvě lamely vylomené. Mohlo to být následkem havárie, ale taky její příčina. V každém případě si na to budu dávat v budoucnu pozor. 

RC-Easy

Vadí mi, že nás „kluků, co spolu létáme elektrovětroně“, neustále ubývá. A přitom modelářů se zdá být dost a značné procento prodaných setů jsou elektrovětroně (EasyStar, Sky Lady, atd.). Také znám dost lidí, pro které je i RCEN mimo realitu, třeba proto, že špatně vidí, nebo prostě nemají „konkurenceschopný“ model. Jako příspěvek úsilí o rozšíření našich řad budu společně s RCEX vyhlašovat RC-Easy:

Pravidla
Model poháněný elektromotorem.
Tři lety:
– nastoupat (doba chodu motoru není omezená, ale nastoupat se smí jen jednou)
– naklouzat 120 sekund
– přistát do 25 metrů od cílového bodu
Bodové ohodnocení:
– za každou sekundu kluzu 1 bod až do maxima 120 bodů,
– za každou sekundu přelétanou přes 120 sekund se jeden bod odečte,
– za přistání do 25 m od cílového bodu bonus 15 bodů.

Jan Kubica
11.6.09

Komentáře: 2

 1. Flight Report ze 14.6.2009:
  Krásné počasí, modré nebe, termika (ale jen pro někoho 🙂 ).

  Nejprve X5J: v prvním letu 2x motor, no celkem normální. Ve druhém letu jsem motoroval 5x (prosííím, nesmějte se mi), z toho 4x po 6. minutě letu. Jakoby někdo „ukradl“ vzduch 🙁
  Třetí let byl OK, ale zase jsem zvoral přistání. Celkem 1706 bodů, fuj!

  Honza Kadlec (aka Vitoušek) ale umí, sice si stěžovat, že to neumí, že přejde na autíčka, ale i tak mu do 1800 chybělo jen 5 bodů. Příště… Výsledky anglicky.

  Po té „katastrofě“ jsem dal nabít baterku, že zkusím ještě EEčka. Pro info, začal jsem létat asi v 16:00 a trvalo to skoro hodinu.


  Mám všechno – model, vysílač, stopky, pásmo, tužku a papír. Ten blok je cíl.


  Výsledky za celý den, píšu jako prase, sorry. Při čtvrtém letu mě to podfouklo a nestačil jsem před modelem utíkat. Nakonec mě dohnal 🙂 , ale daleko od bodu, tak jsem si let uznal. Stejně jsem podváděl, nějak jsem si vsugeroval, že mám motoru 133 sekund, ale mělo to být jen 129.


  Kolik „motoru“ na let: první let mě namlsal – jen 7 sekund, druhý to ale srovnal.

  První dojmy z EEček? Je to prima, létá se do 100 m, ale adrenalin to moc není (tedy ve srovnání s iksky), asi by to chtělo nějak „odměnit“ další motorování. Taky těch 6 minut je příjemných, stačí jeden stoupák a je to, na 10 minut musí být většinou dva. No, o pravidlech ještě bude řeč, ale až tak v prosinci 🙂 . A taky je krásně vidět každá chyba pilotáže, jedna blbá zatáčka a 1/3 výšky je fuč. Asi to bude hodně o modelech, ale hlavně o „čuchu“ na termiku, jako s gumáky blahé paměti. Já to ale „odházel“ jeden let bezprostředně po druhém.


  Po páté hodině se začali sjíždět i další modeláři, s větroni, akrobaty i maketami (Parta leteckých modelářů). Mám ještě dodělávat toho Saaba 🙁 ?

  Jan Kubica
  14.6.2009

 2. Blahopřeji Honzovi k vítězství v červnovém kole X5J!

  Podívejte se na ty fotky v linku – to jedno éro má jako brzdu spodek trupu! To je něco, k čemu jsem nikdy nenašel odvahu. Nebo mu možná jen vypadly baterky? 🙂

  Další kolo X5J je za 14 dní, což se bude tlouci s RCEX, takže 2 mouchy jednou ranou (= tři starty a dvě soutěže)?!

  H.

Komentáře nejsou povoleny.