Drobky – 28.1.2011

Co je „mrtvá“ baterka, aneb sezóna začíná a já nemám s čím létat, Madrid či Trnava, MAXX či Q11.

Sezóna začíná už zítra – 1. kolem RCEX2011. S čím mám ale proboha létat? Nejvíce mám „natočeno“ s Majnou, ale je malá a blbě se s ní přistává, protože rozkládací směrovka moc nefunguje. U „staré“ RCEX to nevadilo, protože jsem většinou motoroval vícekrát, takže jsem se přistáním nemusel zatěžovat :-). Na rok 2011 jsem ale „vymyslel“ MMR, takže mě musí zachránit Castor. Na Castora ale nemám baterku, stará 2S2200 je, eufemicky řečeno, „unavená“ a to už dlouho, novější 2S1550 je zase moc lehká. Zkusím tu starou proměřit.

Vybil jsem ji, nabil na ACQ4 – vešlo se do ní 2.236 Ah. Zde už jsem pojal podezření, domníval jsem se totiž, že stará baterka nemá kapacitu. Tato ji tedy má! Připojil jsem wattmetr a Axi2814/10 s vrtulí 9.5×5 a pustil plyn.

Poznámky:
– teplota okolí asi +5 °C,
– odebraná kapacita 2.063 Ah,
– vnitřní odpor strašlivý, ale stejný jako před rokem
– po 2. minutě chodu jsem kontroloval motor, byl studený, ale na křivkách vznikl kopeček
– po zahřátí baterky klesl odpor (na konci měření asi 21 °C), takže narostl výkon.

A teď nevím:
1. Je ta baterka na vyhození nebo ne? Říkám si, že na RCEX a naše Autonomy stačí, ale je normální, aby byl odpor takový veliký? Tahal jsem za konektory, zda není něco volného, dokonce měřil kontrolně napětí na balančním konektoru – bylo to stejné.
2. Jak se pozná „mrtvá“ baterka – podle odporu nebo podle kapacity?

Pro porovnání připojují graf měření pohonu Majny, TG2826-1650, 10×6, 2S1550. Měření je z „teplých dní“ a motor byl pouštěn přerušovaně, nicméně je zřejmé, že napětí spořádaně klesalo přesně podle teorie.

Nerozumím tomu, stejně jako Scotland Yard stojím před neproniknutelnou záhadou a čekám na Velkého detektiva, který ji objasní :-).

Zima je časem přípravy nejen modelů, nýbrž i soutěží. V Madridu bude dvoudenní F5J Masters (španělsky). Ve Španělsku létají 3 soutěže „F5J“:
– výškové spínače FXJ
– formuli K4-K6, kde je doba motoru pro jediné stoupání přepočítána podle výkonového zatížení
– národní F5J, kde je potřeba na jedno nabití baterie o max. hmotnosti 50 gramů uletět 6 sedmiminutových letů.

Na „Masters“ budou postupně létat všechny tři soutěže. Dobrý nápad, jen by mě zajímalo, zda bychom byli schopni se takto dohodnout i u nás. Docela mě mrzí, že už jsem si na 12. června naplánoval Autonomy, ale alespoň mám důvod, proč tam nemohu jet :-(.

Velká evropská soutěž (nejprve výškové záznamníky a potom F3J) bude v srpnu Trnavě. Podle diskusních fór „esoaring.net“ a „baronerosso.it“ se do Trnavy chystají z Anglie i z Itálie. Přeji Palovi i trnavským pořadatelům, ať se jim soutěž vydaří.

Pomáhal jsem španělským přátelům zprostředkovat nákup modelů MAXX (celkem 5 kousků) právě pro jejich F5J Nacional (50g baterka). Postup stavby lze také sledovat na f5j.es (poslední díl o výběru motoru – španělsky, ale jsou tam obrázky 🙂 ). Jsou trochu zklamáni – prázdný model prý váží 390 g!

Naproti tomu na RCGroups se jiný modelář rozplývá nad kvalitou Q11 od Ivana Hořejšího (anglicky zde) – prázdný 297.5 g (nabízel jsem Q11 i Španělům, ale zdála se jim drahá). Model prý dostane Neu motor neutron (do špičkového draku patří špičkový motor!).

Pro dnešek vše, ještě jednou přeji všem hezké zážitky při první soutěži sezóny – 1. kola RCEX.

Honza
28.1.2011