Rhönbussard – program na zimu?

Návštěva leteckého muzea mě inspirovala. Vždycky jsem si chtěl postavit polomaketu větroně. Obvyklou otázkou, před jakou stojí čas od času každý modelář, je však volba předlohy.

Nejprve jsem si myslel na Krajánka, našel jsem v archívu plánek pana Petráně z řady Modelář, ale trochu jsem se zalekl těch rozměrů. Zde se asi skalní maketáři útrpně zasmějí, ve světě je za minimální považováno měřítko 1:4 (velké větroně obvykle mívají rozpětí okolo 15 m), je zřejmý trend k 1:3 i větším. Mně však přijde rozumné držet se pro začátek při zemi – 1:5 bude akorát, asi 3 m rozpětí, 2-2.5 kg, samozřejmě elektromotor. Dalším požadavkem je, že musí jít o otevřenou dřevěnou konstrukci, rozhodně nic „moderního“.

Dnes se vše hledá na Internetu. Úžasným zdrojem informací je fórum na RCGroups ale zejména stránky Scalesoaring UK. Poměrně rychle zjišťuji, že existuje poměrně rozvinutý trh se stavebnicemi velkých větroňů, buď je možné koupit jen tzv. short kit, tj. plán a vyřezané přepážky a žebra, případně i kabina a další specifické díly, nebo celou stavebnici včetně i podélníků, balzy na potah, atd. Ale ouha – zase to měřítko, všechno je to velký! V menším měřítku jsem našel jen Minimou a Grunau Baby (viz dále). Při prohlížení stránek Scalesoaring mě zaujal výkonnější následovník „Bejbiny“ Schleicher Rhönbussard.

(Převzato z www.Scalesoaring.co.uk)

(Převzato z www.Scalesoaring.co.uk)
„Kulatý“ trup, křídlo, které půjde snadno postavit třídílné, dostatečný počet vyrobených kusů, aby se dalo vybrat zajímavé zbarvení, žbrdlinková konstrukce, prostě láska na první pohled.

Třetím zdrojem informací o maketách větroňů jsou stránky Jima Ealyho. Tam jsem dokonce našel i plánek – sice ze 70. let, v měřítku 1:4, ale jako inspirace poslouží. Až tedy na podzim shrabu listí, zavřu se do dílny a budu mít do jara o zábavu postaráno.

Přidá se někdo?

Ještě k těm menším modelům – stavebnici GB lze objednat na výše uvedených stránkách Jima Ealyho (dokonce 1:5, 1:4 i 1:3), o „malé“ Minimoe je dlouhé vlákno na RCGroups, stavebnici vyrábí firma Replikit (doporučuji všem milovníkům starých časů – nabízí staré stavebnice v moderním provedení).

V diskusi o Minimoe mne zaujal jeden komentář (č. 76), který je sice OT, který si ale dovolím volně přeložit:

Konstruktér Replikitu vysvětluje postoj k zákazníkům a také situaci v oboru výrobců a prodejců modelářského zboží:

V oboru se dá vydržet buď tak, že máte hromadu peněz, jste schopni si vyjednat masívní slevy na hromadné nákupy zboží a také ustavit prodejní síť pro toto zboží, jako to dělá třeba Ripmax, utratit dost peněz na přesvědčování lidí, že právě toto zboží by měli chtít, a dále tím, že neděláte nic jiného než Spitfiry, ME109 a Extry. Nebo si najdete skulinu, která je dost malá, aby byla pro velké hráče nezajímavá, ale potom se musíte starat o to, co tato skulina opravdu CHCE.

Při brutálně komerčním myšlení a při smysluplné mzdě jsou náklady na uvedení stavebnice makety na trh více než 5000 GBP (příspěvek je z roku 2008, to byla libra myslím okolo 40 Kč – JK). Za dobu životnosti se může prodat 100 kusů, takže při cenách, které jsou ochotni lidé zaplatit, lze jen těžko hovořit o výdělečném podnikání. Máme dvě možnosti, buď pracovat za hubičku nebo se na to vykašlat.

Na stavebnici Minimoi jsem strávil asi 40 hodin, dalších 10 počítám na úpravy. Roger („pokusný králík“, který stavěl prototyp z prvních výřezů – JK) bude potřebovat hodin 60. A to nejde o práce za minimální mzdu. A k tomu čas na laseru a nějaké ty činnosti okolo a musí být zřejmé, že zbohatnout se na tom nedá. Pokud se stavebnic v příštích 10 letech prodá každý rok 10, dostaneme se právě tak na svý.

Pozadí je takové, že máme kousek duševního vlastnictví – konstrukci, která podnikání dává nějakou přidanou hodnotu, stavitel prototypu dostane stavebnici se slevou a nějakou tu slávu. A nakonec věříme, že modelářská veřejnost dostane promyšlenou stavebnici, která jim bude stát za to, aby si ji koupili.

Toto podnikání je životním postojem – platí se v něm méně než v jiných oborech, ale baví nás to.

Honza
15.8.2010

Komentáře: 2

    1. Hlasování uzavřeno – Blaník vyhrál, akorát to vypadá, že mu to bude stejně platné jako Járovi C. v soutěži o největšího Čecha 🙂 H.

Komentáře nejsou povoleny.