Drobky – 9.5.2010

Dnes o tom, s čím budu létal, s čím už nebudu létat a jak budu létat.

Nabarvil jsem Castora, sprejem s Baumaxu za 120 Kč.


Nepodařilo se mi jej však vyvážit, nakonec jsem dozadu na trup přilepil asi 15 g olova. Létá však parádně, opět jsem praktikoval starty do 50 m. Tedy, jeden start, při prvním přistání (po 10 minutách) se „odlouply“ OP a „bylo po žížalkách“. Nicméně jsem se rozhodl, že je lepit zpátky nebudu. Namísto „véčka“ udělám normální OP ala Allegro a serva půjdou dozadu. Tím jednak ztěžkne ocas, pod křídlem bude místo pro příjímač a dráty a budu moci použít tříčlánek. Ale kdy to bude nevím, začala mi sezóna sekání trávy, natírání kdečeho, přemísťování hlíny, atd. O stavbě Castora ještě napíši samostatný článek.


Takže asi i letošní sezónu bude muset „oddřít“ Havran. Ve srovnání s Castorem je to jak Krajánek proti ASW, ale když nebude moc foukat a bude termika …. 😀

2. kolo NEL se bude létat Autonomy. Nemám odvahu zkoušet nějakou kombinaci mezi Autonomy a Non-stop, možná až příště. Tedy, každý pilot bude mít k dispozici pro celou soutěž dobu chodu motoru T=36000*M/P (což je přesně to, co jsme létali vloni – aby bylo srovnání, upravil jsem i program pro daňový výkon, pokud někdo nechce měřit). Úkolem je nalétat co možná nejvíce 6 minutových letů zakončených přistáním. Přistání bude „jednoduché“, do 5 m od bodu za 40 bodů, dále za 0 bodů. Za jeden let tedy bude buď 360 bodů (když se přistání nepovede) nebo 400. Našel jsem i nálepky „Káně“ :-). Připomínám, že český rekord je 8 celých letů, italský ale 28, tj. je se kam zlepšovat.

Byl jsem nucen provést jarní úklid na půdě a až jsem se vyděsil, co tam všechno je. Pokud máte někdo o něco zájem, napište. Ale jen do příští soboty, potom bude „táborák“. Třeba i do Prahy přivezu a nic za modely nechci.1. Kavka – 2.1 m
2. Riser 2M – stavěl Vojta (stavebnice SIG)
3. Piper Cherokee – stavěl Vojta (stavebnice SIG)
4. Karančo – motoráček na „480“ nebo malý stříďák, nemá čumák
5. Kavče – 1.2 m, to už je vrak
6. Brisk 400 – stavebnice Hacker
7. Lelek – delta na „400“, kdysi byl plánek v RCR
8. Boeing B247 – 2x“280″
9. Křídlo a véčko na elektru, 1.6m, profil MH32

Ještě je tam Aircoupe (parasol), původně na OS15LA, ale toho předělám na elektro a bude to školní model pro mladšího syna.

Další informace na vyžádání – napište na jan.kubica(at)rcex.cz

Jan Kubica
9.5.2010

Komentáře: 26

 1. Srdce se mi svira kdyz vidim ty krasne stroje, ale ja toho mam doma taky uz moc (ikdyz ten Boeing… rve mi to srdce :-))

  Jak si mel prilepeny V na Castorovi, ze upadlo? Mel jsi to prelaminovany kolem trubky ? (To jdu prave ted delat na Etalonovi).

 2. Přelaminovaný to samozřejmě nebylo (když to nemají v návodu :D, ale třeba u Majny jsem to udělal). H.

 3. Honzo, pro 2. kolo NEL platí termín 12.6. – Suché ?? Autonomy bych rád zkusil… něco chystám, ale serva a motor jsou ještě v HK.

  1. Ano, 12.6. v ModelParku Suché, rád vás všechny uvidím. Co to bude Petře – to NĚCO (pokud to není tajné)? H.

   1. Tajné to není, jen z pověrčivosti se o tom moc nešířím, dokud to nebude ve vzduchu. Můžu jenom naznačit. Starší F3J kompozit 3,2m. Pohon oběžkou 28-26 (pochopitelně rozměr statoru) max. 700W.

 4. Pokud se bude litat Autonomy, tak to abych zacal shanet dvojclanek 1500. -1600mAh. Kdyby NS-1000, tak bych to na stavajici 1300 (v realu spis 1200) odlital i s Etalonem (pokud bude). To F3J je vyzva, musim na tom zamakat.

  1. Přemýšlel jsem o kapacitách. dobíjení a tak. Protože v Autonomy bude (je) předpis 600 W.min/kg (dokud nejsou limitery, tak samozřejmě zatím příkon krát čas, předpis o kapacitě baterky vyhodím, stejně to nikdo nepoužíval), není důvodu nepovolit dobíjení mezi lety. Resp. není důvod předepisovat, že se celá soutěž musí odlétat na jednu baterku. Takze speciální baterku nekupuj.

   Mimochodem, úvaha je jednoduchá: 600 W.min/kg umožní vystoupat do 1.5 km, co start to 50 m výšky, takže na 30 startů to musí stačit, ne? A na 30 startů po 6 minutách je potřeba 3 hodiny 😀 , takže nabít se prostě nestihne. H.

   1. Dobíjení v Autonomy, co to je za blbost! Tak tohle mě v první chvíli napadlo, ale on je to nakonec dobrý nápad, který může dokonce trochu zvýšit konkurenceschopnost malých modelů proti velkým. Takže souhlas, a hned ruším objednávku té 4Ah baterky…

 5. Špatná zpráva – ModelPark Suché nebude, protože tam mají od 10. do 13.6. akci „raketýři“. H.

  1. Co s tím? Změna termínu nebo místa? 12.6. je taky přebor Čech a Moravy RCEK v Chotěboři.
   Nabízím jeden termín pro NEL 1.8. (neděle) v Hořicích, mohli bychom zkusit spínače a Autonomy jeden den.

   1. Petře, dík za nabídku, do Hořic určitě přijedu. Co se NEL týká, nebude už to NEL, ale jen místní soutěž v Autonomy. NEL=mrtvola. Datum ale nechám, tady od nás stejně nikdo ty malé elektry nelétá a cizí stejně nepřijedou :-). H.

 6. Nebreč :-), uděláme něco v Dehtárech. Nejlépe koncem června. Co Ty na to? H.

  1. No vikendy uz mam bohuzel koncem cervna obsazene (krome toho 12-13.6. co melo byt Suche). Vsedni dny vecer OK, krome uterku, ale to je zase neprijatelne pro mimoprazske…

   1. Ja myslel v tydnu – sice uz nejsem v Praze, ale klidne prijedu. A toho 12.6. Autonomy bude – akorat na „louce“, bez zazemi ModelParku (kdybys chtel vyvest rodinu na Pravcickou branu, atd. :D). H.

    1. Vyborne, v tydnu by to slo, svetlo uz je pomerne dlouho. A chybejici cast vybavy do Etalona uz bude snad brzo doma.

     „Pravcickou branu“ jeste zvazim (sice me s tim deti asi poslou k sipku, ale pak budu moct jet sam s cistym svedomim).

 7. Nesystematicky to lepím sem – NS1000 dnes 15.5.2010 nebyla. Zato 12.6. se sejdeme v Manušicích, přeci jen je to letiště.  Na Dobrné (ostatně, je to bývalé letiště) je rozhledna – špička byla v mracích, k tomu vítr a asi 6 °C. Přesto kluci z České Lípy s Iony přijeli, ale modely ani nevybalili.  To já Castora zkoušel – do 50 m to šlo :D, ale ladění bude ještě hodně – těžiště, výchylky, exponenciály, …. (každý větroňář to zná). Protože jsem k zajištění kabiny použil krepovou pásku, málem došlo k nehodě, když tato vlhkem povolila – naštěstí ji druhý pant z klasické izolepy udržel na modelu (fotil Mojmír). Při dalším startu se zaseklo servo jedné poloviny OP a bylo po létání, stejně už mi jektaly zuby. Takže nová serva. Mimochodem, uvědomil jsem si výhodu motýlu – stát se na na klasické výškovce, tak jsem éro rozbil. Takto byl model sice dost potlačený, ale druhou půlkou motýlu se to zkorigovat dalo.

  Při odjezdu jsme ještě potkali Arnošta (vzal si Lelka – viz výše) a i když už byla rozhledna vidět celá, zvedl se vítr a v takové zimě přeci nemá cenu létat termiku (= normální zbabělost :D). Teď budou 2x ENka (Chomutov a Kladno) a doufám, že 12.6. v Manušicích se na Autonomy sejdeme v hodném počtu. H.

  1. Nesměle zkusím jeden návrh, co kdyby Manušice byly v neděli 13.6. ?? Tak by mohl přijet i někdo, kdo bude v sobotu v Chotěboři…

    1. U mě taky dobrý, akorát Petře trochu pochybuji, že se Ti bude chtít o jednom víkendu na dvě soutěže. To už to raději přeložit na jiný týden, ale s tím mám trochu problém zase já. Takže to předběžně „fixnem“ na neděli 13.6., snad alespoň 5 lidí dorazí :D. Ostatně, kdybyste chtěl někdo přijet už v sobotu na „táborák“ … H.

    2. Hoši, díky. Jenom mne prosím nekamenujte, až se v neděli zkazí počasí 🙂

     1. Petře, neboj, v sobotu bude hnusně a v neděli krásně, vítr do 3 m/s, kumulky, termika bude chodit přesně podle jízdního řádu a budeme mít spálený nosy od koukání nahoru :D. Přivezeš nějaké kamarády? Já jen jestli mám sehnat prase nebo stačí králík 😆 H.

      1. Zkusím rozjet nějakou agiraci, ale pravděpodobnější varianta je, že přijedu sám. Když neseženu kamarády, aspoň si vezmu víc letadel, abych to super počasí taky náležitě využil.. 🙂 8. Dneska jsem v rámci tréninku na ENka létal „termiku“ s Optimou. Proti větru stála. Dokonce jsem musel přepnout výchylky na ACRO, aby letěla tam, kam jsem chtěl. Ale sluníčko svítilo, stoupáky byly, akorát nemám rád, když mi vítr bere klobouček :-(. Ale pořád lepší než ty deště na Moravě, držím palce ať se i tam brzy sluníčka 🙂 dočkají. H.

 9. Ja se taky pokusim nekoho z prazskejch zlanarit, ikdyz nevim….
  Mimochodem, na Rany dnes foukalo tak akorat (na 3kg ero) 🙂

Komentáře nejsou povoleny.